7. května 2024
Srdečně zveme na brunch pro zahraniční vědkyně, které působí v českých výzkumných institucích. Pozvání přijala Zsófia Csajbók, která působí na Fakultě humanitních studií jako odborná asistentka na Katedře psychologie a věd o životě. Brunch pořádá NKC - Gender a věda a zvány jsou všechny vědkyně napříč disciplínami. Událost je v angličtině a je třeba se na ni registrovat.
16. května 2024
Requal je bezplatný a open-source software pro analýzu kvalitativních dat, který zlepšuje reprodukovatelnost kvalitativního kódování zvýšením jeho transparentnosti a reflexivity. Requal je aplikace, která běží v prohlížeči a poskytuje základní funkce pro anotování dokumentů v prostém textu pomocí uživatelsky definovaných kódů. Anotované textové segmenty lze filtrovat a exportovat. Moduly pro zvýšení reprodukovatelnosti pomáhají uživatelům v tom, aby jejich analýza byla transparentnější a reflexivnější. Seminář ukáže jednak fungování aplikace, jednak pojedná o její využitelnosti ke zvýšení transparence kvalitativního výzkumu.
16. května 2024
Od pondělí 13. května nabídne festival Open House Praha pestrou paletu doprovodných programů věnovaných nejen architektuře a příběhům budov. Současně se pro zájemce otevře v Kampusu Hybernská festivalové infocentrum, kde si lidé mohou zakoupit tištěného Festivalového průvodce, letošní limitovanou edici merchandise a dozvědět se od dobrovolníků*ic informace k organizaci akce. Vyvrcholením festivalu je víkendové otevření běžně nepřístupných budov. Letos jich je v programu 115, od historických paláců, památek, novostaveb, přes technické či sakrální stavby. Budovy se otevírají zdarma bez nutnosti předchozí rezervace, prohlídky probíhají průběžně po celou dobu otevření. Kompletní informace o programu najdou zájemci na webových stránkách a aktuality budou k dispozici také ve festivalové aplikaci.
23. května 2024
Fakulta humanitních studií srdečně zve na pásmo veřejných přednášek Mary Maggic: Artist Talk. Alien Knowledging., která se odehraje 23. května v 18:00 v Aule Jana Sokola. Akce vás seznámí s xenofeminismem, klíčovým posthumanistickým feministickým manifestem současnosti, který volá po zkoumání potenciálu technologií jako prostředku k genderovému osvobození. Během pásma přednášek prozkoumáte odcizení v našich tělech, prostředích i molekulách a ponoříte se do umělecké práce Mary Maggic. Umělectvo často využívá biohacking jako xenofeministický způsob péče, která má odhalit neviditelné linie molekulární biomoci.
24. května 2024
Jak je možné o suchu uvažovat interdisciplinárně a jak k tomu může přispět etnografka? Těmto otázkám se bude věnovat Markéta Zandlová v dalším Mirjam Moravcová seminar (MMS) Katedry sociální a kulturní antropologie. Seminář s názvem Příběhy sucha. O interdisciplinaritě, etnografii a antropologiích budoucnosti se uskuteční v pátek 24. května v 10:00 v místnosti 2.11.
3. června 2024 – 4. června 2024
Na Fakulutě humanitních studií se 3. a 4. června uskuteční mezinárodní workshop s názvem Biographical Research in Central and Eastern Europe: Traditions and Challenges.Cílem workshopu je setkání vědců zaměřených na teoretické, metodologické a praktické aspekty biografického výzkumu zasazeného (především) do zemí střední a východní Evropy a zahájení diskuse s klíčovými osobnostmi tohoto směru výzkumu.
3. června 2024
Akademický senát Univerzity Karlovy na svém zasedání 24. května podpořil chystanou protestní akci Kolaps systému!, která chce upozornit na hrozící nestabilitu českého vysokého školství kvůli možnému snížení rozpočtu pro vzdělávací sektor. Demonstrace proběhne před jednáním Poslanecké sněmovny o státním rozpočtu pro rok 2025. Shromáždění proběhne v pondělí 3. června na náměstí Jana Palacha v 16:00, kde zazní úvodní proslovy. Následně projde kolem Úřadu vlády, Ministerstva financí a Ministerstva školství a tělovýchovy.
5. června 2024 – 6. června 2024
Katedra sociologie srdečně zve na konferenci Společnosti v historické a srovnávací perspektivě určenou pro studenty doktorského a magisterského studia. Zahájí ji vystoupení profesora Hakana Sicakkana z univerzitvy v norském Bergenu o globalizaci, štěpení a globální veřejné sféře
7. června 2024
Jaké jsou dopady depopulace na udržování kulturního dědictví? Jak může kulturní dědictví přispívat k revitalizaci sociálního života ve vylidňujících se regionech? Takové otázky si klade projekt Kulturní dědictví ve vylidňujících se oblastech Evropy (HerInDep), na kterém se podílí sociální antropoložka Lenka Jakoubková Budilová. Ta představí souvislosti vylidňování některých regionů v Česku na dalším Mirjam Moravcová seminar Katedry sociální a kulturní antropologie, který se uskuteční v pátek 7. června v 10:00 v místnosti 2.42.
8. června 2024
Dobře známý, zavrtávající se pohled hlubokých černých očí. Tentokrát to však bude jiné.
Franz Kafka neznámý. Bez procesu. Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil... A dál to umí lidé téměř nazpaměť. Jenže Proměna není jediným Kafkovým dílem a ani u Zámku nekončí cesta jeho tvorbou. Co si takhle připomenout méně známé autorovy povídky? Kreativní tým na FHS je přetvořil a zve k nahlédnutí na Kafkovky texty jinak. Zevnitř? Je to únikovka? Je to performance? Bez procesu! je něco mezi a na fakultě se odehraje již 8. června.
10. června 2024
Katedra sociální a kulturní antropologie FHS UK společně s Ústavem politických věd FF UK pořádají přednášku australského politologa působícího na City College of New York A. Dirka Mosese, který se zaměřuje na problematiku genocidy. V roce 2021 mu například vyšla kniha The Problems of Genocide: Permanent Security and the Language of Transgression. V ní zkoumá, jak termín zapadá do jiných násilností páchaných státy. V přednášce konané 10. června od 17 hodin v budově FF UK na náměstí Jana Palacha (místnost 301) se zaměří na to, jak se od sebe postupně oddělovaly ozbrojený konflikt jako legitimní praxe státem páchaného násilí a právě genocida, která se právně ukotvila teprve na konci 40. let 20. století. Debatu A. Dirka Mosese s politologem Pavlem Baršou bude moderovat Yasar Abu Gosh.
13. června 2024 – 15. června 2024
Jak probíhá ideologizace dějin a vytváření mýtů výjimečnosti jednotlivých států a národů jako např. USA, Izrael, Sovětský svaz nebo Severní Korea? A jakou roli v takových procesech hraje politický zájem a propaganda? Jak souvisí historická paměť s národní, náboženskou či genderovou identitou? A jak se to pojí s migrací? Na tyto a další zajímavé otázky bude hledat odpověď mezinárodní interdisciplinární doktorandská konference s názvem Rewriting the History: Changing the Reading of the Past. Akci pořádá Katedra historických věd Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, a to v sídle fakulty a online ve dnech 13.–15. června 2024. Hlavní odbornou garantkou konference je doktorka Alena Marková.
13. června 2024
Jak se pozná kultivovaný člověk? Chodí do opery, na výstavy starých mistrů, poslouchá smooth jazz? Musí opovrhovat komiksy nebo počítačovými hrami pro jejich jinakost, zábavnost a jasnou srozumitelnost? V nakladatelství Host na konci května vyšla kniha Pravidla vkusu, která mapuje sociologické zkoumání vkusu a jak třídní rozdíly utváří kulturní statky, které konzumujeme a naopak. Autorská čtveřice Ondřej Špaček, Marie Heřmanová, Michal Lehečka a Ludmiła Władyniak publikaci představí ve čtvrtek 13. června v pražské kavárně Na Boršově.
21. června 2024
Zveme vás na závěrečnou konferenci mezinárodního projektu PERHOUSE Enhancing Personal and Household Services in Europe: Lessons from Central and Eastern European Countries, která proběhne online v pátek 21. června 2024 od 9:30 do 12:30 hod.
24. června 2024 – 26. června 2024
Na Fakultě humanitních studií proběhne konference k příležitosti 300. výročí narození osvícenského filozofa Immanuela Kanta. Konference se zaměří na jeho odkaz zejména z hlediska filozofie umění a estetiky. Abstrakty lze zasílat do 20. února 2024.
28. června 2024
Celý rok jsme si schovávali do šuplíků všechny naše výtvory a konečně zase přišel čas ukázat, co všechno se na FHS tvoří. Pojď s námi oslavit konec semestru 28.6. do Kampusu Hybernská, dát si společně pivo, poslechnout si kopu skvělé poezie, nechat si povyprávět o výstavě samotnými tvůrci nebo si ji projít sólo. Nové i staré známé tváře budou číst a vystavovat právě to, co uplynulý rok vnímali všemi smysly, i nesmysly, které se jim urodili v hlavách – tak i ty nastraž uši, oči a všechno, co máš, a přijď na už druhý ročník Všemi (ne)smysly. Těšíme se!
22. srpna 2024
Výstava v žižkovské Galerii 35m2 se ponoří do zákrut paměti vietnamské diaspory v postsocialistickém Česku a Slovensku. Díla umělkyň Kvet Nguyen a Quynh Trang Tran tu ukazují opomíjené kapitoly z rodinných i komunitních historií vietnamské menšiny. Jako kurátorka výstavu připravila Denisa Tomková z Katedry teorie umění a tvorby. Zveme proto na vernisáž 22. srpna od 19 hodin. Samotná výstava potrvá do 25. října.
29. srpna 2024 – 30. srpna 2024
Na konci srpna na FHS proběhne mezinárodní konference o vojenském historickém reenactmentu s názvem Military Reenactment, Military Heritage, And Historical Conflicts and Traumas in Czech Lands. "Je to vůbec první odborná událost v ČR na dané téma: tzv. reenactment studies, v anglosaské akademii dobře ukotvené, jsou v českém prostředí zatím na počátku. Klíčové ve změně tohoto stavu jsou aktivity a publikace spojené s naším GAČR projektem 'Soudobý vojenský re-enactment v českých zemích: jeho dějiny a kultura v interdisciplinární perspektivě'," přibližuje chystanou akci její organizátor Petr Wohlmuth. Na konferenci je možná pasivní účast v publiku složeném z odborné veřejnosti. Je však nutné zaregistrovat se na e-mailové adrese Petr.Wohlmuth@fhs.cuni.cz.
2. září 2024 – 3. září 2024
Jak se můžeme dívat na „jiné“ v různých historických obdobích? Doktorandi Fakulty humanitních studií vás zvou na workshop o různých představitelích „jinakosti“, který se uskuteční 2. a 3. září. Workshop má již nyní svůj program, který naleznete níže. Témata všech příspěvků se týkají jinakosti a těšit se můžete na příspěvky o čarodějnicích, tuberkulóze, postmoderním hermetismu, reprezentaci africké jinakosti v moderních českých cestopisech a další. Na workshop jsou srdečně zváni všichni studující i vyučující.
22. září 2024
Mezi řadu institucí, které přispěly do programu festivalu Poznej Vltavu, se připojila i Fakulta humanitních studií. Nejprve se můžete vypravit na procházku po bezprostředním okolí FHS s environmentálním estetikem Tomášem Maškem, následně se vypluje s botanikem a ekologem Janem Albertem Šturmou, který přiblíží živou i neživou přírodu u trojských břehů. Obojí bude zdarma, nicméně na plavbu bude třeba se registrovat přes GoOut. Podrobnosti brzy doplníme.
24. září 2024
Konference přináší prostor pro společenskovědní reflexi témat spojených s těhotenstvím a porodem, v ČR i globálně. Příspěvky se mohou věnovat oblastem těhotenství, porodu, raného rodičovství, porodní péče, potratu, reprodukční medicíny a biopolitiky/biomoci, a to především z pohledu antropologie, sociologie i historie, případně mezioborově připojovat pohledy porodní asistence, porodnictví, práva, biologie apod. Vítány jsou příspěvky doktorských, stejně tak pokročilých magisterských a bakalářských studentů a studentek ve formě prezentace nebo workshopu. Konference je příležitostí pro studenty prezentovat jejich výzkum, ale velmi uvítáme i příspěvky zkušených akademiků. Délka příspěvku je stanovena na 20 minut, následuje diskuze.
27. září 2024
Proměňte lenošné páteční odpoledne v cestu králičí norou do říše vědy. Univerzita Karlova se jako tradičně zapojuje do Noci vědců s programem na několika místech v Praze i na fakultách v Hradci Králové. S Fakultou humanitních studií se můžete vydat na procházku Prahou nazvanou Proměna města, života v něm i proměna nás (18:00, nám. Jana Palacha) nebo se nachytřit na přednášce Queer Praha a vnímání místní komunity mezi Východem a Západem (17:00, nám. Jana Palacha). Prohlédněte si kompletní program a událost na Facebooku.
3. října 2024
Další běh speciálního semináře Katedry sociologie Sociologické kafe bude věnovaný profesoru Miloši Havelkovi, který oslaví 80. narozeniny. Profesor Havelka se dlouhodobě zabývá dějinami politického myšlení, idejí a filosofie, historickou sociologií a sociologií náboženství.
3. října 2024
Spolek Studenti FHS UK srdečně zve na Dozvuky. Na Fakultě humanitních studií se rozezní nejen ozvěna léta a červnového FHSfestu, ale i hudba a poezie. Přijďte si užít výstavu, zapojit se do workshopu nebo poklábosit u táboráku.
7. října 2024
Už v pondělí 7. 10. bude příležitost společně pokřtít nově vznikající swap na FHS!Kromě dlouhodobé možnosti přinášet vlastní oblečení, nádobí a další věci bude tento den na místě probíhat háčkovací workshop! Pro začínající i pokročilé, vybavení bude na místě. Dál bude možné dozvědět se něco z teorie cirkulární ekonomiky v krátké a intenzivní přednášce doktorandky Varvary Borisové a navštíví nás i děkanka FHS Věra Sokolová s úvodním slovem. Společně s dozvuky FHS festu proběhne procházka po uměleckých dílech vystavených v prostorách fakulty a odpolední program završí dva večerní koncerty Drozd a Hyjé v džungli, kde si pak spolu s Pučmeloudem zatančíme u ohně.
7. října 2024
První setkání Feminist Reading Group 7. října bude speciální: od 19 hodin v místnosti 0.32 na něj naváže veřejná přednáška a performativní čtení básnířky Natalie Mariko, současné rezidentky Garage Gallery, z připravované knihy God of Knuckles. O literárním hlase, poetice i rozpadu paměti.
10. října 2024
Na jižním pobřeží Baltského moře nyní polské město Wolin bylo známo i jako Jómsburg. O kontaktech mezi Slovany a vikingy v 10. století u ústí Odry pojednává Sága o jómských vikinzích, kterou na FHS představí Jakub Morawiec z katovické University of Silesia. Přednáška nazvaná The skaldic poetry and development of the Jomsborg legend proběhne v rámci kurzu DMEK Staroseverské představy o duši a těle. Předmět vyučuje Marie Novotná, která nedávno dokončila komentovaný český překlad Ságy. Čeští čtenáři a čtenářky se s ní budou moci seznámit od začátku příštího roku.
10. října 2024
Na území pražské Pelc–Tyrolky čekají obyvatele města v blízké i vzdálenější budoucnosti významné změny. Tzv. velké rozvojové území je dlouhodobě definováno a rezervováno pro funkci univerzitního kampusu. Jeho nová podoba bude v následujících měsících roku 2024 navržena participativním způsobem s veřejností a akademickou obcí. Společně s prostorami vymezenými nejen pro univerzitní funkce budou diskutována také další prostranství pražské Hercovky, Bílé skály, Jabloňky, Kuchyňky a předpolí Trojského mostu. Zpracovatelem územní studie je architektonický ateliér UNIT architekti. Společně s nimi zasedneme ke kulatým stolům a na podkladě analýzy dotazníku z jara 2024 prodiskutujeme možnosti budoucího rozvoje oblasti.
11. října 2024
AVU a Fakulta humanitních studií pořádají přednášku Rezy Negarestaniho, jednoho z předních myslitelů naší doby. Negarestani nejenže zpopularizoval psaní na pomezí teorie a fikce (Cyklonopedie), ale také rozvinul rozsáhlý neoracionalistický projekt o inteligenci. Ve své vůbec první pražské přednášce Negarestani nastíní svůj program (obecné) inteligence, jak je představen v knize Intelligence and Spirit. Negarestaniho přednášku doplní kratší příspěvek Václava Janoščíka. Diskusi bude moderovat Mohammad Salemy.
13. října 2024
Tíživá válečná situace stále trvá a původní představy o tom, že azyl v cizí zemi je jen na chvíli a za pár týdnů, nebo měsíců se bude možné vrátit, vzaly za své. Nahradila je nejistota, mnohdy strach. Jak mám dál žít, když život, pro nějž jsem byla vychovaná, už neexistuje? Jak se srovnat s novou realitou, s rozpadem vztahů, s životem ve společnosti, která je jiná, než jakou jsem znala a s tlakem na samostatnost, na kterou mě nikdo nepřipravil? Odpovědi na tyto otázky hledá ve svém představení skupina ukrajinských žen, které se potkaly jako válečné uprchlice v komunitním centru Svitlo v Praze.
25. října 2024
Už 25. října začne další běh Mirjam Moravcová Seminar, který pořádá Katedra sociální a kulturní antropologie. Svou přednáškou ho odstartuje Dana Bittnerová, antropoložka a zároveň proděkanka pro vnitřní vztahy. Přednáška vychází z publikovaného textu Kritické temporality: vzdělávací trajektorie dětí uprchlíků z Ukrajiny s ambicí jít za něj.
31. října 2024 – 12. listopadu 2024
Umělecká společnost Plané kvítí představí od 31. 10. do 12. 11.pod názvem Ruku v ruce sérii tří výstav od dvou mladých umělkyň a jednoho uměleckého kolektivu. Jedná se o první výstavy pod záštitou Planého kvítí. Projekt Plané kvítí vznikl s cílem prosadit umění mezi širokou veřejnost, osvobodit ho od elitářtsví a přílišné formálnosti. Záměrem projektu je do veřejného prostoru přivést příběhy, motivy a témata, která ne vždy dostala příležitost se rozrůst a zpřístupnit umění, které se může dotknout všech.
1. listopadu 2024
V Česku poprvé vystoupí Timothy Morton, který*á 1. listopadu přejde po živém telemostu do Auly Jana Sokola pražské Fakulty humanitních studií UK, respektive na Inspirační fórum Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Zde publiku představí svoji novou knihu Hell: In Search of a Christian Ecology a nabídne přednášku o klimatickém „pekle, které není koncem světa“ neboli o nečekaném spojení ekologie a křesťanství proti klimatické krizi.
4. listopadu 2024
Na FHS proběhne promítání experimentálního dokumentu Writing the Time Lag od taiwanského umělectva Lee Tzu Tung, které se zároveň účastní následné krátké debaty. Film je přístupný pro všechny studující i vyučující.
4. listopadu 2024
Orchestr Berg se vrací na FHS s dalším programem, skladbou The Fabrication of Light, která 4. listopadu zazní v našem atriu. Výjimečná celovečerní kompozice skladatelky Chayi Czernowin, dokončené v době covidového, šoku je ztělesněním autorčina silného pouta k přírodě a za krátkou dobu od svého vzniku v roce 2020 zazněla v mnoha zemích. Zvukovou meditaci, která posluchače vede z temnoty do světla, Orchestr Berg představí v české premiéře. Studentsvo FHS má vstup zdarma, byť bez nároku na místo k sezení, nicméně pokud nějaká místa zůstanou neobsazena, mohou je využít. Navíc prostor naší budovy též umožňuje jedinečný výhled na orchestr z ochozů.
7. listopadu 2024
Kulatý stůl hodnocení výuky studujícími je prostorem pro diskuzi mezi jednotlivými skupinami, které se zapojují do hodnocení výuky; zpravidla se jedná o zástupce rektorátu, akademické pracovníky, garanty studijních programů a studující. Je to neformální setkání, na kterém jsou mimo jiné představovány výstupy z předchozích šetření, metody, které k jejich získání vedly, sdílena dobrá praxe a představeny aktivity, které jsou do budoucna chystány.
8. listopadu 2024
Klára pracuje už několik let jako paliatr – doprovází rodiny v dlouhodobé nemoci nebo umírání. V rámci zavádění paliativní péče už zažila kde co, ale v poslední době jí to vše nějak zmáhá – peněz i lidí je nedostatek, zato klientů víc než dost. Jak nevyhořet? Jak ustát těžké osudy? A jak obhajovat paliativní péči ve světě, který stojí na představě růstu a úspěchu? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky budeme hledat v rámci představení vzniklého metodou divadla utlačovaných. Jokeruje Dana Moree.
11. listopadu 2024
Prahu navštíví 11. listopadu excelentní mladý badatel z Bolognské univerzity Nicola Zengiaro. Na FHS přijede s přednáškou The Biosemiotic Interpretation of Cosmological Understanding of Life. Uvede své posluchače do biosemiotiky a představí biosemiotický axiom, podle kterého jsou sémiotika a život nerozlučně spojené. Ukáže také, co v daném kontextu vůbec rozumíme pod pojmem život. Dále se přednáška zaměří na domorodé kosmologie a kulturní pohledy na život, které vnímají živé bytosti jako složité agenty, včetně hor, řek a kamenů.
14. listopadu 2024
Doplnění "příběhu dějin" o další kapitoly, nad nimiž jsme se dosud nezamýšleli. Slovem i obrazem sdílené vzpomínky a prožitky vietnamských imigrantů a imigrantek v Č(S)R. Prostor pro budování mezikulturního porozumění i hledání významu svobody. Registrujte se a pojďte si užít večer s pamětnickou diskusí, art talkem a promítáním!
16. prosince 2024
Cítíte se bezpečně? Centrální otázku pro dokumentární filmovou báseň The Giverny Suite položila jeho autorka Ja’Tovia Gary mnoha Afroameričankám na newyorkské ulici. Audiovizuální výsledek tohoto tázání, který se nedávno objevil i v newyorské MoMA, představí v prosinci na FHS umělkyně studenstvu i zájemcům z řad veřejnosti.
Univerzita Karlova
Fakulta humanitních studií
Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8 - Libeň
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208