4. července 2015

Vyjádření děkanky FHS UK k demonstraci proti imigraci

Středeční demonstrace proti imigrantům byla vyvrcholením demagogických snah zneužít společensky závažné debaty na téma přijímání uprchlíků k vlastnímu politickému boji a k otevřenému šíření nenávisti a xenofobie. Nejen šibenice a provazy nesené demonstranty, ale i výzvy k nenávisti a násilí opakovaně zaznívající v jednotlivých projevech jsou již daleko za hranicí demokratického dialogu a není možné k nim mlčky přihlížet s odvoláním na svobodu slova. Právě letošní 70. výročí konce 2. světové války by nám mělo být připomínkou, k jakým hrůzám mohou vést podobné postoje tolerované či dokonce podporované společností a jejími institucemi. Jakkoli můžeme mít různé názory na způsob a míru pomoci, kterou je naše republika schopna poskytnout, jsem přesvědčena, že uprchlíkům je třeba pomáhat a nezneužívat jejich nouze k šíření atmosféry strachu a nenávisti. A coby děkanka Fakulty humanitních studií UK jsem ráda, že nejen řada mých kolegů, ale také studentů považuje tyto (středeční a podobné) události a jejich tolerování za nepřijatelné a alarmující.

Ing. arch. Mgr. Marie Pětová, Ph.D.

děkanka FHS UK

V Praze dne 4. 7. 2015