18. listopadu 2015

Vyjádření děkanky FHS UK k 17. listopadu 2015

17. listopad, Mezinárodní den studenstva, se u nás vztahuje ke dvěma historickým milníkům – k roku 1939 a 1989. V obou případech se studenti postavili totalitě – nejprve nacistické, po té i komunistické. Od roku 2000 se obě události v České republice připomínají státním svátkem. Považuji za nepřiměřené, pokud jej prezident republiky využije a zneužije k sebepropagaci a podpoře jakýchkoli, natož velmi krajních politických uskupení, zájmů a názorů. A za zcela nepřijatelné považuji to, že za místo setkání s příznivci Bloku proti islámu zvolil Albertov, místo spojené s bojem studentů za svobodu. Místo, jež právě tento den mělo patřit studentům, kteří měli mít možnost připomenout si zde své předchůdce bojující proti totalitám a uctít památku těch, kteří za svobodu položili život.

Ing. arch. Mgr. Marie Pětová, Ph.D.

děkanka FHS UK