13. prosince 2016

Nová kniha: Milan „Plukovník“ Kubes. Život jednoho exulanta v soukolí dějin

Právě vyšla nová kniha Miroslavy Havelkové Milan „Plukovník“ Kubes. Život jednoho exulanta v soukolí dějin, kterou vydala Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy.

Mezi prvními oceněnými účastníky třetího odboje byl Milan Kubes, známý pod přezdívkou Plukovník. Tento exulant, novinář, redaktor, překladatel a organizátor významně přispěl k boji za svobodu a demokracii v naší zemi. Prokázal svou lidskou a občanskou statečnost a podílel se tak na společenské proměně moderních českých a evropských dějin. Tato komentovaná biografie chce být příspěvkem k historiografii našich soudobých dějin, neboť, jak píše Milan Šimečka, velké dějiny ovlivňují ty malé, osobní, a proto je pestrý životní osud Milana Kubese v období od začátku sedmdesátých let až do října roku 2014, kdy zemřel, rekonstruován na pozadí historických událostí. V knize jsou využity dobové a archivní dokumenty, rozhovory s lidmi, kteří ho znali, vzpomínky autorky a především Paměti, které Milan Kubes na popud Jana Rejžka začal psát na jaře roku 2014 a bohužel je nedokončil.

Život jednoho exulanta v soukolí dějin Miroslava Havelková

KOUPIT