4. ledna 2021

Vyšel pátý svazek Spisů Jakuba Demla (ed. M. C. Putna)

V nakladatelství Academia vyšel pátý svazek Spisů Jakuba Demla s názvem „Šlépěje československé aneb Demlovo putování“. Editorem této publikace je prof. Martin C. Putna, který působí na Fakultě humanitních studií UK.

Vyšel pátý svazek Spisů Jakuba Demla jehož editorem je M. C. Putna

KOUPIT

Anotace: Pátý svazek Spisů Jakuba Demla rozvíjí linii šlépějovou, tedy linii hybridního žánru, kombinujícího deník, dokument, původní beletrii, vlastní překlady i beletristické příspěvky jiných autorů. Svazek obsahuje Šlépěje IV až VIII, vydávané v letech 1919–1921. Šlépějemi tohoto období prolíná téma vztahu k novému československému státu, zároveň je však každý svazek charakterem odlišný. Deml v nich účtuje s prorakouskými klerikálními kruhy a předkládá čtenářům rozsáhlé egodokumenty, např. cyklus Aby se do toho vidělo. Šlépěje VII a VIII dokumentují Demlův pokus přesídlit trvale na Slovensko se všemi důsledky, které slovenská epizoda pro Demla měla: nadšení ze Slovenska rychle vystřídala deziluze. Slovenská zkušenost však v Demlovi probudí i jeho stránku nejtemnější: patologický antisemitismus. Šlépěje V jsou básnickou sbírkou, více než dekádu vzdálenou po Prvních světlech, ale zároveň s nimi částí textů související.