15. ledna 2021

Nová kniha: „Život ve znacích: studie k dílu Johna Deelyho“ (Michal Karľa, Karolína Šedivcová, Martin Macháček, eds.)

V nakladatelství Togga vyšla nová kniha „Život ve znacích: studie k dílu Johna Deelyho“. Editorem kolektivní monografie je absolvent doktorského studijního programu Sémiotika a filozofie komunikace na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy Michal Karľa a dva studující téhož programu Karolína Šedivcová a Martin Macháček. V knize též naleznete příspěvky dvou vyučujících z FHS UK: studii „Deely kontra sémiologie“ od doktora Martina Švantnera a studii "Napětí mezi nominalistickým a realistickým (esencionalistickým) pojetím znaku. John Deely, biosémiotika a analogie evoluce života a vývoje kultury" od docenta Jana Horského.

KOUPIT

Anotace: John N. Deely (1942–2017) byl americký sémiotik, filosof a historik a ačkoli je společně s U. Ecem pokládán za nejvýznamnějšího představitele sémiotiky druhé poloviny 20. století, není jeho dílo v našem prostředí dosud příliš známé. Jednou ze základních tezí, která proplouvá Deelyho dílem, je tvrzení, že člověk se od ostatních organismů odlišuje tím, že zatímco všechny organismy znaky používají, pouze člověk má schopnost vědět o tom, že znaky používá, a tedy též nahlížet samotnou jejich povahu. V tomto pojetí spojuje Deely jak biologické (či biosémiotické) pohledy na lidskou přirozenost, tak osobité uchopení dějin filosofie, doprovázené mj. pokusem o teoretické zdůvodnění této transdisciplinarity prostřednictvím obecné sémiotiky. Cílem této knihy je přiblížit jeho pozoruhodné dílo českému čtenáři a to jak prostřednictvím analýz stěžejních Deelyho tezí samých, tak skrze dialog, který s těmito tezemi lze vést na širším poli zkoumání lidské přirozenosti, kulturní a přírodní evoluce či teorie vědy.