26. září 2022

SFA: videorozhovor s astrofyzikem Janem Paloušem

Společnost pro filosofickou antropologii zveřejnila na svých facebookových stránkách videorozhovor s astrofyzikem Janem Paloušem.

SHLÉDNOUT VIDEO

Prof. RNDr. Jan Palouš, DrSc. (foto: Tatiana Chavalková Badurová)

Prof. RNDr. Jan Palouš, DrSc., (* 1949) vystudoval astronomii a astrofyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK, přičemž v současné době působí na Astronomickém ústavu AV ČR, kde se zabývá vývojem galaxií, tvorbou hvězd a mezihvězdnou hmotou. Což zdaleka nevystihuje šíři jeho odborných, popularizačních a v nemenší míře organizačních aktivit: za všechny jmenujme jeho členství v radě Evropské jižní observatoře, kde zastupuje Českou republiku, o jejíž přidružení k této prestižní vědecké organizaci se zasloužil.

Ondřej Váša (vlevo) a Jan Palouš (vpravo) během natáčení rozhovoru (foto: Tatiana Chavalková Badurová)

V rozhovoru se můžete těšit na povídání o všem možném (a to doslova) – od stavebních kamenů vesmíru přes vědeckofantastické vize až po vztah astronomie, filosofie a víry.

Prof. RNDr. Jan Palouš, DrSc. (foto: Tatiana Chavalková Badurová)

V hlavní roli: Prof. RNDr. Jan Palouš, DrSc.

Moderátor: Ondřej Váša

Kamera: Tatiana Chavalková Badurová, Zdeněk Zajíček