23. března 2023

Představení knihy Pavla Balouna „Metla našeho venkova!"

Spolek studentů historie FF UK Vás srdečně zve na představení knihy „Metla našeho venkova!“ Kriminalizace Romů od první republiky až po prvotní fázi protektorátu (1918–1941), kterou v roce 2022 vydalo nakladatelství Scriptorium. Představení knihy se uskuteční 29. března 2023 od 18:00 v místnosti P200 na hlavní budově Filozofické fakulty UK. Představí ji autor Pavel Baloun, náš kolega z Katedry historických věd (FHS UK – HÚ AV ČR), s koreferáty vystoupí Radka Šustrová (ÚHSD FF UK) a Renata Berkyová (Pražské fórum pro romské dějiny při ÚSD AV ČR) a moderovat bude Jakub Raška (HÚ AV ČR).

KOUPIT KNIHU

O knize

V roce 1927 Československo přijalo zákon č. 117/1927 „o potulných cikánech“. Tato právní norma prvorepublikovým policejním orgánům umožňovala z některých jednotlivců či skupin obyvatel učinit občany druhé kategorie, jejichž každodenní život, obživa, rodinné vazby atd. měly být postaveny pod takřka neustálý policejní dohled a kontrolu. Odkud se myšlenka speciálních opatření zacílených na skupiny obyvatel označované termínem „cikáni“ vzala? Koho měli zákonodárci při přípravě zákona na mysli? Jakým způsobem se legislativní termín „potulní cikáni“ uplatňoval v praxi různých státních orgánů? Hrála při tom roli spíše sociální kritéria způsobu života a získávání obživy, nebo dobová kategorie „rasy“? Jak se prvorepubliková proticikánská opatření proměnila po mnichovské dohodě a po vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava? To jsou pouze některé z otázek, na něž předložená kniha nabízí odpovědi. Odhaluje rozmanité způsoby, jakými byli obyvatelé označovaní jako „cikáni“ v dlouhodobém horizontu první poloviny 20. století kriminalizováni. Poskytuje vhled do dobového kriminologického myšlení, policejní praxe, soudnictví, školství, obranných strategií podomních obchodníků i kočovných živnostníků, motivací obecních samospráv a také jednání samotných „cikánů“.

UDÁLOST NA FACEBOOKU