27. května 2014

MEN AND BOOKS – for a risk-free use of the European written cultural heritage

Fakulta humanitních studií UK v letech 2012-2014 participovala na mezinárodním projektu Lidé a knihy, podpořeném Evropskou komisí (reg. č. 2012-0920/001-001, koordinátor Universität für Bodenkultur Wien, Rakousko).

Hlavním cílem projektu bylo zkoumat působení plísní na historické knihy a papírové dokumenty, respektive efektivitu jejich dřívějšího konzervování jedovatým ethylenoxidem a nebezpečí z toho plynoucí. Jelikož šlo o velmi často užívanou konzervační techniku, výsledky analýz budou sloužit jako metodický zdroj pro většinu evropských archivů a další vlastníky/uživatele evropského psaného a tištěného kulturního dědictví. Jako vzorek byly použity archivní materiály z evangelického kostela milosti ve Svídnici, a proto se součástí projektu stal i historický a uměleckohistorický výzkum těchto pramenů a kontextu jejich vzniku.

Zatímco rakouské týmy byly primárně orientovány na biologický, toxikologický a restaurátorský výzkum, polské týmy se věnovaly uměleckohistorickým a náboženským výzkumům a dvoučlenný český tým dějinám slezského protestantismu a jeho kontaktům s českými a moravskými souvěrci v období raného novověku. Jednotlivá témata se ovšem prolínala a vedla k plodné mezinárodní spolupráci, realizované prostřednictvím několika workshopů a konferencí.

Výstupy z projektu zahrnují vědecké a aplikační studie, metodiky a další publikace, včetně publikací popularizační povahy a přípravy mezinárodní putovní výstavy. Český tým zpracoval odborné studie pro recenzované časopisy ERC Newsletter, Historisches Jahrbuch, Lidé města a Slezský sborník. Výsledky výzkumů byly rovněž využity v rámci výuky a zadávání akademických kvalifikačních prací na Fakultě humanitních studií UK a Vysoké škole chemickotechnologické v Praze.

Dokument ke stáhnutĂ­ Základní informace (anglicky)

Tým

doc. PhDr. Zdeněk R. Nešpor, PhD. – historik a sociolog, národní koordinátor

Mail

PhDr. Blanka Altová, PhD. – historička umění

Mail

Publikované výstupy

Blanka Altová – Zdeněk R. Nešpor: „Dokument ke stáhnutĂ­ Architektura omezení. Středoevropské protestantské kostely v éře protireformace v komparativní perspektivě I.” Lidé města/Urban People 15, 2013, 1: 87-132. ISSN 1212-8112.

Blanka Altová – Zdeněk R. Nešpor: „Dokument ke stáhnutĂ­ Architektura omezení. Středoevropské protestantské kostely v éře protireformace v komparativní perspektivě II.” Lidé města/Urban People 15, 2013, 3: 469-509. ISSN 1212-8112.

Zdeněk R. Nešpor: „Dokument ke stáhnutĂ­ Bible českých evangelíků v „dlouhém“ 19. století.” Historie – Otázky – Problémy 6, 2013, 2: 107-117. ISSN 1804-1132.

Další texty jsou aktuálně v tisku nebo v recenzním řízení.

ExternĂ­ odkaz Odkaz na webové stránky projektu (anglicky)

1. 5. 2014