17. srpna 2016

Intercultural management má své první úspěšné absolventy

Od 21. března do 15. července 2016 nabídlo 5 evropských univerzit zapojených do realizace projektu CareMan výuku ve volitelném předmětu Intercultural Management. Předmět si zapsalo celkem 25 studentů, z nichž se 24 účastnilo celého programu a 17 úspěšně obhájilo své závěrečné práce před dvěma posuzovateli z různých univerzit. Vedle Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy se jednalo o studenty dvou finských univerzit - Hämmelinna University of Applied Sciences a Lahti University of Applied Sciences, dále pak o studenty skotské Edinburgh Napier University a portugalské University of Évora.

Účastníci intenzivního programu konaného v rámci předmětu Intercultural Management od 23. do 25. května 2016 v Praze. Předmět Intercultural Management vznikl v rámci realizace projektu CareMan, který je financován z prostředků Erasmus Lifelong Learning Programme.

Mezinárodní tým, který předmět připravil a následně i zajišťoval on-line i face to face výuku, vedla doc. PhDr. Zuzana Havrdová, CSc. Cílem výuky bylo posílit senzitivitu studentů vůči sociokulturním rozdílům a posílit jejich schopnost řídit socio-kulturně diverzifikované týmy podílející se na poskytování sociálních anebo zdravotnických služeb. Právě kvůli praktickému rozvíjení interkulturní senzitivity výuka probíhala v kulturně smíšených skupinách a opírala se o principy akčního a transformačního učení, které staví na provázené zkušenosti účastníků. Tu rozvíjí v řadě pečlivě připravených problémových situací, o kterých studenti mezi sebou diskutují, porovnávají své zkušenosti s teoretickými poznatky z nabídnuté četby a aplikují je na společně navrhovaná řešení. Kromě toho reflektují své učení v učebním deníku a zpracují esej v rozsahu 3000 slov. V eseji, který má povahu případové studie a je vybudován na teoretickém základu, analyzují kvalitu interkulturního managementu v konkrétních organizacích poskytujících sociální nebo zdravotnické služby, které znají, a navrhují optimální manažerské postupy k jeho zlepšení.

Mezinárodní konference Cross-cultural Management Issues in Contemporary European Social and Healthcare Services konaná 23. května 2016 v konferenčním centru Green Point v Praze 10

Součástí výuky byl i intenzivní program, který proběhl v Praze v době od 23. do 27. května. Studenti měli během týdenního pobytu možnost participovat na mezinárodní konferenci nazvané Cross-cultural Management Issues in Contemporary European Social and Healthcare Services, navštívit organizace jako jsou Zentiva, a.s., nebo Domov Sue Ryder a diskutovat s představiteli jejich vrcholového managementu o stávajících přístupech k vytváření a k řízení různorodých pracovních týmů, ale také o způsobech zvyšování senzitivity těchto organizací vůči potřebám různých sociokulturních zákaznických skupin. Intenzivně se věnovali přípravě prezentací, které obsahovaly návrhy řešení konkrétních problémů popsaných v případových studiích. Účastníci kurzu zpracovali velmi zajímavé prezentace řešených témat pro ostatní účastníky a učitele a získávali od všech okamžitou zpětnou vazbu k navrhovaným řešením, což velmi ocenili. Prezentace byly hlavním výstupem intenzivního programu.

Ředitel Domova Sue Ryder a současně zaměstnanec FHS, Ing. et Mgr. Matěj Lejsal, vítá účastníky intenzivního programu ve svém zařízení. (Praha Michle, 25. května 2016)

Vedle studijní náplně měl intenzivní program i svou společenskou a kulturní část. Studenti tak měli možnost seznámit se s historií Starého a Nového města, navštívit Pražský hrad nebo si poslechnout některý z koncertů jazzové nebo klasické hudby. Své zážitky pak sdíleli při neformálních setkáních, například při společných večeřích.

Jak intenzivnímu programu po jeho skončení, tak předmětu Intercultural Management v průběhu jeho realizace se jak od studentů, tak od vyučujících dostalo vysokého uznání. Tři z pěti zúčastněných univerzit, včetně FHS, podaly v březnu 2016 v rámci programu Erasmus+ společný tříletý projekt, který by měl na v září končící projekt CareMan navázat. Zároveň jednají zástupci katedry řízení a supervize o pokračující bilaterální spolupráci s univerzitou v Lahti.