12. prosince 2016

Keď sa spojí tvorivý proces, vízia a vytrvalosť v celoživotný projekt

Archiv výtvarného umění je občianske združenie, ktoré vzniklo z iniciatívy zberateľa, výtvarníka a matematika Jiřího Hůly, ktorý popri kurátorskej činnosti v Kostelci nad Černými lesy s obľubou zaznamenával nielen konečný produkt Galérie H (*1984) v podobe výstavy, ale aj samotný proces spojený s prípravou výstavy. V podstate všetko, čo vznikalo v tomto procese prípravy zapĺňa dnes, po viac ako 30 rokoch priestory archívu, ktorý je plný nielen katalógov a pozvánok z výstav, ale aj výstrižkov z novín, tlačových správ, pohľadníc, fotografií, časopisov a beletrie, so spoločným menovateľom typografa, divadelných plagátov alebo filmových plagátov, najnovšie aj napríklad z Indie, ktoré Jirka zo svojej cesty sám doviezol, ale aj knižníc kunsthistorikov, ktorí sa rozhodli svoju zbierku archívu venovať.

Archiv výtvarného umění

Tento obsiahly úvod k stáži, ktorú je možné absolvovať v Archive výtvarného umění, a ktorú vďaka manželom, doktorke Blanke Altovej a docentovi Jaroslavovi Altovi, v rámci odboru Evropské kulturní a duchovní dějiny na FHS UK môžem absolvovať aj ja už druhý rok, je zámerom k navodeniu onej atmosféry, ktorú som mala možnosť na tomto mieste zažiť.

Archiv výtvarného umění

Okrem spomenutej archívnej činnosti archív pravidelne organizuje výstavy s konkrétnym tematickým zameraním, a to v Malej veži v DOXe (Centrum pro současné umění, Poupětova 1), kde sídli otvorená knihovna archívu, ale aj na iných miestach (v októbri 2015 prebiehala výstava Cesty mohou býti rozličné v priestoroch galérie Národní technický knihovny, alebo ďalšie výstavy v Kostelci nad Černými lesy). Archív je otvorený aj ďalším smerom, spolupracuje s ľuďmi z rôznych odvetví, čím posilňuje myšlienku, ktorú Jirka implikoval aj do databázy archívu (abART.cz), v ktorom existuje niekoľko tisíc vzájomne prepojených  väzieb. Archív tak nežije "archiválnym" životom samým pre seba, ale naopak, je tu pre verejnosť. Táto inštitúcia má najväčšiu databázu česko-slovenského umenia a je doslova kultúrnym dedičstvom.

Pre mňa sa stala nevyčerpateľnou studnicou informácií, väzieb, súvislostí, možností, a najmä, epicentrom, v ktorom je zaznamenaný vriaci proces tvorby.

Za dva roky som sa stala súčasťou tohto živého diania, a za mnohé príležitosti by som touto cestou chcela poďakovať celému tímu a aj takouto formou pozvať vás, všetkých, na tretí ročník zavedenej tradície, ktorá bude prebiehať 15.12.2016 ako tzv. Listování v DOXu 3, ktoré organizujeme my, stážisti.

Archiv výtvarného umění

Pritom všetkom som však pochopila, aké náročné je viesť takúto organizáciu, aké komplikácie obnáša, keď je odkázaná iba na financovanie z grantov, udivuje ma, aké nepochopiteľné je, že by mala byť takáto inštitúcia samozrejmou súčasťou spoločnosti, predovšetkým čo sa podpory zo strany štátu týka, avšak zo všetkého najdôležitejšie, čo som tu uvidela je, že keď má človek pre niečo skutočnú vášeň, nadšenie a pokoru, s akou vo svojom knižnom kráľovstve panuje a hlavne stále aktívne a pilne pracuje Jiří Hůla, je možné uskutočniť aj nemožné, a práca sa môže stať vašim celoživotne tvarujúcim dielom a snom...

Dana Mlynarčíková

12.12.2016