13. prosince 2016

Nová kniha: Hledání souvislostí. Eseje z komparativních dějin Evropy

V Sociologickém nakladatelství (SLON) nedávno vyšla nová kniha profesora Miroslava Hrocha Hledání souvislostí. Eseje z komparativních dějin Evropy. Na jejím vydání se podílela i Fakulta humanitních studií UK.

Tato kniha není určena jen historikům, ale každému, koho zajímá minulost nejen jako pestrá mozaika událostí, ale jako složitý a rozporuplný proces. Autor se na základě celoživotní badatelské zkušenosti domnívá, že historik by neměl jen vyprávět zajímavé příběhy a zprostředkovat, co je ukryto v archivech. Měl by také vysvětlovat velké historické proměny, z nichž vyrůstá naše současnost. Ve dvaceti esejích své knihy hledá příčinné vztahy, které se těmito proměnami proplétaly. Dějiny nelze omezit na dějiny národní, ale je třeba jejich výklad zařadit do souvislostí dějin evropských. Sem patří také zamyšlení nad tím, proč vývojové změny probíhaly na evropském území nestejně rychle, nerovnoměrně.

Hledaní souvislostí. Eseje z komparativních dějin Evropy.

KOUPIT