9. března 2017

Nová kniha: Periferie, kraje, hodnoty. Možnosti periferních krajů na cestě za dobrými hodnotami

Centrum pro studium demokracie a kultury nedávno vydalo novou knihu Periferie, kraje, hodnoty. Možnosti periferních krajů na cestě za dobrými hodnotami, na které se mimo jiné podílel Ing. Libor Prudký, Ph.D., který působí na bakalářském oboru Studium humanitní vzdělanosti při Fakultě humanitních studií UK.

„Regionální analýzy jsou časté. Téměř výhradně jsou to ale dílčí studie. Pokusů o ucelené uchopení obsahu regionů, jejich příznaků a specifik, je jako šafránu. Když se pokusíme o náhled na regiony prostřednictvím svérázu hodnot, chtíc nechtíc se musíme přiblížit právě celostnímu pohledu. I s vědomím, že jde o pokus, který nemusí být úspěšný. Navíc – když se pokusíme o výklad hodnot nejen platných, nejen žádoucích, ale dokonce takových, které lze považovat za „dobré“.  To je přístup, který je skoro sebevražedný, protože jde mimo hlavní proud sociologického poznávání. Jenže s postupujícím časem se člověk, který se velkou část života zabývá zkoumáním hodnot, dostane k tématům, na která se musí aspoň pokusit nahlédnout prostřednictvím hledání základních trendů jejich změn. Navíc se ukázalo, že periferní kraje, které jsme zkoumali, jsou odlišné i z hlediska hodnotové „výbavy“. A přitom je tento přístup mimo zájem decizních center. Zabýváme se často nástroji na „zlepšení“, aniž bychom věděli o tom, co obyvatelé regionů považují skutečně za hodnotné. Důsledně vzato jde o vakuum, které může být východiskem i k osudovým chybám.  Ostatně připomenutí toho, že i sociologové mohou za to, co se děje, by nás mělo přivést k pokusům o poznávání vedoucí k úsilí o prosazování dobrého. To právě je jedním ze zdrojů vzniku tohoto textu. Snažili jsme se dodat zdroje k uvažování a odpovědnějšímu rozhodování. A také k diskusím. Bez nich žádné cesty k dobrým hodnotám nejsou možné.“