• Aktuality

Aktuality


Český překlad knihy o Martinu Heideggerovi od Aleše Nováka

V nakladatelství Togga nedávno vyšel český překlad knihy Friedricha-Wilhelm von Herrmanna s názvem Pravda o myšlení Martina Heideggera. Knihu přeložil a uspořádal doc. Aleš Novák, který působí na Fakultě humanitních studií UK.


Myšlení a dílo Martina Heideggera je vystaveno opakovaným obviněním ze spolupráce s národním socialismem, ke kterému se nyní přidalo obvinění ze systematického antisemitismu, které se objevilo v souvislosti s vydáním jeho soukromých zápisníků známých pod označením „Černé sešity“. Samotné zápisníky by nevzbudily tolik pozornosti, kdyby jejich vydavatel, Peter Trawny, zároveň nepublikoval svou interpretující knihu o Heideggerovi a mýtu světového židovského spiknutí.


Friedrich-Wilhelm von Herrmann byl po čtyři poslední roky Heideggerova života jeho osobním tajemníkem a filosof ho pověřil vydáváním svého souborného díla. Herrmannova reakce na vznesená obvinění mají formu přehledného, systematického výkladu geneze Heideggerova myšlení, a potud může jeho krátká kniha sloužit jako vynikající uvedení do celkového kontextu myšlení a díla Martina Heideggera, který – i když nemusí být každému čtenáři sympatický buď jako člověk, nebo jako myslitel – přesto zůstane jedním z největších filosofů 20. století.


Pravda o myšlení Martina Heideggera, přeložil doc. Aleš Novák


KOUPITVáš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

U Kříže 8

158 00 Praha 5 - Jinonice


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám