9. listopadu 2017

Nová kniha Marka Skovajsy a Jana Balona: Sociology in the Czech Republic

V nakladatelství Palgrave Macmillan vyšla kniha Sociology in the Czech Republic: Between East and West. Jejími autory jsou Marek Skovajsa, který působí na Fakultě humanitních studií UK, a Jan Balon (FSV UK). Publikace je výstupem z projektu Grantové agentury ČR.

Kniha Sociology in the Czech Republic nabízí čtenářům přehled vývoje české sociologie od počátků v 19. století až do současnosti. Jednotlivé kapitoly se věnují těmto tématům: zakladatel české sociologie Tomáš Garrigue Masaryk a jeho pokračovatelé, institucionální rozvoj v meziválečném období a likvidace sociologie po Únoru 1948, postupné obnovování sociologie jako samostatné disciplíny od konce 50. let a její nový rozkvět do roku 1968, ideologický dohled a pomalé obnovování disciplinární autonomie v období normalizace, institucionální a intelektuální rozvoj po roce 1989, reorientace sociologie k Západu, navazování mezinárodních kontaktů a začleňování do evropských struktur, širší souvislosti strmého nárůstu a následného poklesu počtu studentů, dopady nově zaváděných systémů hodnocení vědy a výzkumu, role sociologie ve veřejném prostoru.

Sociology in the Czech Republic: Between East and West.

KOUPIT