27. srpna 2019

Na překladu knihy „Jak byla vynalezena země izraelská“ se podílel Přemysl Houda

Nakladatelství Dauphin vydalo český překlad knihy Šlomo Sanda „Jak byla vynalezena země izraelská: Od svaté země k vlasti“. Na překladu se podíleli Přemysl Houda, který působí na Pracovišti oboru Orální historie – soudobé dějiny, a Veronika Houdová.

Na překladu knihy „Jak byla vynalezena země izraelská“ se podílel Přemysl Houda

Anotace: Kniha pro každého, kdo má zájem porozumět současnému Blízkému východu. Jak naznačuje Šlomo Sand v úvodu této knihy, lze ji pochopit jako druhý díl či dodatek ke knize Jak byl vynalezen židovský národ. Výchozí teze obou je stejná: moderní národ, panující suverénně na svém území prostřednictvím svého státu, je zcela jiným typem kolektivní entity, než jakou představovala židovská náboženská společenství rozesetá po Evropě, středním Východě a severní Africe na konci 18. století. Aby mohl být ve 20. století ustaven stát židovského národa, musel být tento národ sionistickým hnutím vytvořen.