3. září 2019

Zemřela Markéta Brousková

S hlubokým zármutkem sdělujeme, že nás v první polovině srpna opustila naše kolegyně, bohemistka, literární vědkyně a spisovatelka Markéta Brousková (1941). V posledních letech se intenzivně věnovala přípravě nepietních vzpomínek z emigrace v Německu, které vyšly letos na jaře v nakladatelství Torst pod názvem Nežádoucí svědek. Osud své knihy stihla bohužel sledovat pouze v jeho počáteční fázi. Objemnějšího pokračování, o kterém uvažovala, a které již začala připravovat, se bohužel nedočkáme. S hlubokým zármutkem, s díky a s vděčností za inspiraci, za příkré a průzračné postřehy, za vyzrálou lidskost a intelektuální bravuru, za životní orientaci, s hlubokou úctou a s palčivou lítostí vzpomínáme.