9. září 2019

Nová kniha: Schizofrenická historiografie: Literatura Bohumila Hrabala v krátkém 20. století

Nakladatelství Scriptorium právě vydalo novou knihu „Schizofrenická historiografie: Literatura Bohumila Hrabala v krátkém 20. století“ (Jakub Češka (ed.), Marek Ďurčanský (ed.), Petra James (ed.), Holt Meyer (ed.)). Kniha přináší příspěvky z konference pořádané před 2 lety v Nymburce. Tematickou osu tvoří mnohotvárnost styčných ploch mezi Hrabalovou tvorbou a historií / historiografií. Badatelé se věnují spisovatelovu přístupu k různým historickým obdobím, postavám, specifickým kulturám a prostředím apod. Stranou nezůstává ani středoevropský kontext díla, včetně např. způsobů osvojování hrabalovské tvorby konkrétními kulturami v dnešní době (Polsko). Kniha se skládá z bloku historického, který komparuje vybrané historické události v Hrabalově podání v dochovaných pramenech, a bloku literárněvědného, který postihuje svébytnou imaginativní (a/nebo imaginární) historii v Hrabalově díle. Klíčový význam přináleží autorské hře s vlastní identitou, což má mj. vyjádřit hlavní název knihy „Schizofrenická historiografie“.

KOUPIT