6. dubna 2020

Nová kniha: J. Novotný (ed.), Země a svět v uměleckém díle. K Heideggerovu pojednání Der Ursprung des Kunstwerkes

J. Novotný (ed.), Země a svět v uměleckém díle. K Heideggerovu pojednání Der Ursprung des Kunstwerkes, Praha: TOGGA, 2019, 293 s.

KOUPIT

Anotace:

Autoři J. Novotný, V. Výravský, M. Kvapil, J. Kružík, M. Dubovec, F. Timingeriu a L. Benyovszky předkládají monografii k jednomu z nejznámějších Heideggerových pojednání Původ uměleckého díla. V publikaci se jednak v různých perspektivách řeší otázka zařazení tohoto pojednání do Heideggerovy celkové myslitelské cesty. Zároveň se Heideggerovo úsilí o uchopení svébytnosti uměleckého díla sleduje v souvislosti s jeho vymezováním se vůči novověké estetice, jež je ovšem součástí Heideggerova vyrovnání se s metafysikou vůbec. V neposlední řadě pak monografie přináší prohlubující interpretace, a to zvláště souvislosti mezi vztahem k uměleckému dílu a děním neskrytosti.

OBSAH A ÚVOD - UKÁZKA (ke stažená ve formátu pdf.)

Z obsahu monografie:

I. Předběžné určení místa Původu uměleckého díla v celku Heideggerovy filosofie

Jaroslav Novotný

II. Struktura a postup výkladu Původu uměleckého díla

Jaroslav Novotný

III. Odkrývání metafysického založení estetiky jako cesta k nezbytnosti jejího překonání (na příkladu hudební estetiky)

Vojtěch Výravský

IV. K možnosti tematizace hudby v Původu uměleckého díla

Matouš Kvapil

V. EKFRASIS a ENARGEIA: K místu Meyerovy básně Římská kašna v Heideggerově přednášce Původ uměleckého díla

Josef Kružík

VI. Heideggerov Pôvod umeleckého diela vo svetle metontológie