9. dubna 2020

Velikonoční dopis děkanky FHS UK Marie Pětové

Vážené a milé kolegyně, vážení a milí kolegové,

tentokrát se na vás neobracím s dalším opatřením v souvislosti s nouzovým stavem. Přece jen bych však ráda reakcí na současnou situaci začala a poděkovala vám – učitelům i studentům - za to, jak rychle jste dokázali přejít na distanční způsob výuky, za to, že se všichni snažíte, abychom tento semestr neztratili, ale naplnili co možná nejlépe, byť v režimu, s nímž v této míře nemáme nikdo zkušenost. Jakkoli jsem přesvědčena, že prezenční výuku a osobní setkávání plně nahradit nelze, zdá se mi, že se nám právě oboustrannou vstřícností paradoxně i takto na dálku daří být oním společenstvím učitelů a žáků, které dělá univerzitu univerzitou. A věřím, že nakonec i z této podoby univerzitního provozu dokážeme vytěžit něco dobrého a nového i po návratu k normálnímu fungování. Ostatně také na celospolečenské rovině vyplynulo ze situace, která je nelehká a smutná, mnoho pozitivního – třeba velká vlna solidarity a pomoci potřebným. A za to, že se do ní mnozí z vás zapojili, vám také patří dík.

Máme před sebou svátky – i ty budou velmi atypické. Přeji nám všem, abychom je dokázali prožít v pravém slova smyslu svátečně, i když bez tradičních lidových či křesťanských oslav. Velikonoce jsou oslavou nového života. Přeji nám, abychom z nich dokázali načerpat sílu k novému vykročení - každý sám osobně, jako občané této země i jako fakultní společenství.

Přeji vám všem hezké Velikonoce a srdečně zdravím!

Marie Pětová

děkanka