Pro doktorandy


Pokud chcete během svého PhD studia absolvovat stáž v zahraničí, níže najdete základní informace týkající se možnost výjezdů, typů financování a mnoho dalšího.


Evidence stáží


Pokud vyjíždíte na jakoukoli zahraniční stáž v rámci Vašeho studia, je Vaší povinností stáž evidovat v SIS a po svém návratu do SIS nahrát podepsaný a orazítkovaný formulář Confirmation of Study/Research Period. Pokud tato pravidla nedodržíte, riskujete, že Vám zahraniční stáž nebude uznána.


Stručné shrnutí postupu naleznete v tomto dokumentu, opatření děkana č. 10/2017 týkající se evidence stáží na tomto odkazu. Návod na párování stáže v modulu individuální studijní plán je k dispozici zde.


V případě, že máte jakékoli dotazy týkající se nabídek stáží a výjezdů do zahraničí v rámci stipendijních programů, meziuniverzitních dohod, nebo praktických stáží Erasmus+ a možností financování výjezdů typu free-mover nebo Cotutelle, neváhejte se obrátit na zahraniční oddělení.


Pokud byste rádi konzultovali stáže z hlediska jejich uznatelnosti vzhledem ke studiu, či po obsahové stránce, obracejte se na odd. doktorských studií.


Aktuální nabídky


Zahraniční oddělení zároveň zvěřejňuje nabídky v sekci aktualit, na nástěnce v SIS, v Moodlu a na Facebooku. Pokud máte zájem o náš newsletter, pošlete email na adresu a v poli předmět uveďte PŘIHLÁSIT.


Prezentace z letní školy pro doktorandy, kde najdete bližší informace o možnostech výjezdů, je k dispozici zde.


Podle typu stážeStudijní pobyt


Studijní pobyty jsou pobyty, na kterých se budete účastnit výuky dané univerzity. Existuje mnoho možností, jak si studijní pobyt zajistit, ale většina doktorandů si univerzity hledá samostatně podle svého zaměření a žádá o přijetí jako tzv. free-mover. Od univerzity budete potřebovat akceptační dopis, zároveň si ujasněte podmínky, za kterých Vás přijmou. Pokud je pro Vás důležitý např. přístup do knihovny, či možnost ubytovat se na koleji, vždy se nejprve ujistěte, že je to v rámci tohoto typu pobytu možné.


Studijním pobytem může být také výjezd přes některý ze stipendijních programů jako je např. CEEPUS, Visegrádský fond, GFPS, Fulbright, nebo Erasmus. Více informací naleznete zde.


Výzkumný pobyt


Výzkumné pobyty jsou nejčastějším a nejoblíbenějším typem pobytu. Může se jednat v podstatě o cokoli od terénního výzkumu, konzultací se zahraničním školitelem, spoluúčasti na zahraničním výzkumu, po badatelský pobyt v knihovně.


Na výzkumné pobyty můžete využít většiny stipendijních programů (přehled najdete zde), kde jsou většinou předem určené podmínky, téma, nebo země výjezdu. Další možností je podání žádosti o finanční příspěvek v rámci Fondu mobility, fakultní soutěže, nebo podpory internacionalizace na UK (pouze pro kratší pobyty). Bližší informace o financování výzkumných pobytů naleznete zde.


Stáž Erasmus+


Stáže Erasmus+ jsou specifické v tom, že jejich náplní není přímo práce na Vaší disertaci, ale práce pro instituci či organizaci dle Vašeho výběru. Za týden byste měli odpracovat 30-40 hodin. Kromě Erasmus stipendia se můžete domluvit i na další finanční odměně.


Stáže Erasmus doktorandům doporučujeme více než studijní pobyty Erasmus vzhledem k tomu, že výběr institucí není omezený a náplň stáže je čistě na domluvě mezi Vámi a zahraniční institucí.


Bližší informace naleznete zde.


Podle země výjezdu


Obecně je poměrně komplikované vybírat si stáž podle země výjezdu. Jednodušší je to v případě studijních pobytů, nebo pokud pro danou oblast/zemi existuje nějaká konkrétní stipendijní nabídka (např. DAAD pro Německo, AKTION pro Rakousko, nebo Fulbright pro USA).


Pokud byste rádi vyjeli na výzkumný pobyt, poté, co najdete vhodnou zemi či instituci, podívejte se na tuto sekci.


Podle financování


Typů financování existuje mnoho, základní rozdělení najdete zde a zde.Poslední změna: 7. květen 2019 14:35 
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

U Kříže 8

158 00 Praha 5 - Jinonice


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám