Mgr. Jakub Marek, Ph.D., vystudoval na Fakultě humanitních studií UK bakalářský obor Studium humanitní vzdělanosti, magisterský obor Obecná antropologie – Integrální studium člověka a následně i doktorský obor Antropologie. V roce 2011 obdržel prestižní Hlávkovu cenu. Dlouhodobě působí v Akademickém senátu UK a FHS UK a v dalších orgánech univerzity a fakulty. V současné době působí a vyučuje na FHS UK, kde je zároveň vedoucím Katedry obecné antropologie.
Můj původně zamýšlený obor byla kulturní antropologie, a proto jsem si dával tři přihlášky – do Plzně, na kulturologii a na FHS. Pak jsem si vybíral mezi Plzní a FHS, což jsem si už moc nevybíral, dal jsem přednost FHS.
Mně se tady líbilo. Líbilo se mi v Jinonicích. A líbili se mi lidé, co jsem tam potkal tenkrát, a taky mi FHS doporučoval učitel na střední škole.
Mě zaujala moje zkušební komise.
Těch bylo samozřejmě víc. V tu dobu jsem měl strašně rád kurzy Richarda Ziky. Jako by je dodneška neměli všichni velice rádi. Tenkrát přednášel hlavně o Kantovi, z velké části díky jeho přednáškám jsem se začal vážně věnovat filosofii. Dalším z těch lidí, co mě zaujali u přijímaček, byl Josef Kružík. Chodil jsem k němu do prosemináře, a to pro mě byla podobně podstatná zkušenost. Potom třeba z té antropologie, na kterou jsem původně šel, a u které jsem zůstal jen tak zčásti, byly tenkrát v Legerce skvělé přednášky Ivo Budila, což popravdě dnes působí trochu ironicky, protože to byly přednášky na osnově jeho nechvalně slavného Za obzor západu. Ty si taky do dneška pamatuji, měly na mě velký vliv. A to je jen za ten prvák.
Nepamatuji se, že bych měl vyloženě nějaké problémy. Mně se studovalo dobře. Ekonomii jsem samozřejmě rád neměl. To je docela pochopitelné. Tu jedinou zkoušku jsem musel opakovat.
Počítá se manželství? Moje manželka Alena, která působí na Historické sociologii, je mojí spolužačkou od prváku bakaláře.
Moc neuvažoval prostě proto, že od konce prváku na bakaláři až do konce doktorátu jsem setrvale studoval u Ládi Benyovszkyho, takže jsem prostě zůstával u svého učitele. Tím se to pro mě rozhodlo, neměl jsem důvod odcházet.
Já mám dlouhodobě FHS dost, ale to neznamená, že tady nebudu a že to zároveň tady nemám rád. Je to trochu takové manželství, že jo? (smích)
Obecná antropologie bývala pojmem, který vyjadřoval hlavní jádro zájmu téhle fakulty. Fakulta humanitních studií je přeci fakultou věd o člověku, ostatně právě takto se jmenuje v německém překladu, a explicitní vědou o člověku je antropologie. Co znamená to „obecná“? O tom v poslední době hodně diskutujeme a já sám považuji za svůj úkol obhájit do budoucna to dobré, co katedra mnoho let předává. Interdisciplinaritu, širší rozhled, konfrontaci stanovisek, pluralitu a rozmanitost.
Nejsou, což říká každý, kdo se dívá s odstupem deseti let v libovolné profesi. Některé rozdíly jsou ale nepopiratelné: dříve nebývalo zvykem, aby všichni během studia pracovali a měli téměř plný pracovní úvazek. A bohužel trochu platí, že je obtížnější najít se současnými nastupujícími studenty společnou řeč o tom, co je zajímá, co se jich dotýká. Bez podobné intelektuální vášně se věda a filosofie zvlášť vlastně neobejde.
Já jsem byl osloven paní děkankou. Ještě předtím, když končil děkanát Benyovszkyho, tak mě oslovoval nejprve on, abych se komise ujal. Na univerzitě se nedělá všechno, co je jen pracovní náplň a co člověk musí dělat, ale k univerzitě patří, že někdy děláme i věci, které jsou součástí toho, co považujeme za akademickou kulturu, nějakou, řekněme, širší roli univerzity, nebo akademickou obec jako takovou. Čili proto působím v Senátu UK a jiných orgánech univerzity a fakulty. Vždy jde o něco podstatného, celkově snad i o poslání. V disciplinární komisi jde spíš o to, že bych byl rád, aby to celé fungovalo. Aby se odstranily určité nešvary, aby to fungovalo poměrně automaticky, institucionálně. Aby studenti věděli, co nemají dělat, a nedělali to. Aby učitelé, a studentští zástupci, kteří sedí v disciplinární komisi, věděli, jak ty případy posuzovat, a aby se řekněme úroveň etiky a morálky akademického psaní zvedla. Za to bych byl prostě rád.
Určitě. Samozřejmě. Je to problém obecně na každé fakultě, v celém vysokém školství, nejen u nás, ale všude. Na humanitních oborech je to celkově nejhorší. V humanitních oborech je hodnota Vaší práce i ve formulační úrovni, plagiace tu není jen o přebírání jakýchsi fakt, nebo jako v přírodních vědách, že bych někomu ukradnul výsledky výzkumu, že bych si našel něco v mongolštině, co nikdo jiný nezná, a opublikoval to. V humanitních oborech jde o trošičku víc. Ano. Je to velký problém.
Mně se tady líbí strašně. Je to ale rozhodně docela daleko. Já bydlím za rohem. My tady máme s našimi sportovci, myslím, velice dobré vztahy a jsme velice rádi, že tu můžeme mít kanceláře. Je to tady prostorné vzdušené a skvěle se tady pracuje.
Sára Wienerová
10. 10. 2017
Univerzita Karlova
Fakulta humanitních studií
Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8 - Libeň
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208