10. 10. 2024 – Den duševního zdraví na UK v Kampusu Hybernská
Navštivte přednášku o sebekoučování, bezpečné zpětné vazbě, či prokrastinaci a zjistěte více o péči o duševní zdraví na UK. Více informací a odkaz na registraci naleznete na webu UK Point.
Můžete zde nalézt záznamy přednášek o tom, jaké jsou možnosti podpory na UK, jak se dá využít mindfulness ke zvládání stresu nebo kdy vyhledat pomoc v krizi.
Finanční podpora pro zahraniční mobility studujících se specifickými potřebami
Univerzita Karlova poskytuje uchazečům a studujícím se specifickými potřebami modifikaci přijímacího řízení, studijních podmínek a další podpůrné služby za účelem úspěšného průběhu přijímacích zkoušek, respektive studia.
Specifickými potřebami se rozumí individuální charakteristiky znevýhodňující člověka při studiu/přijímacím řízení, které vyplývají zejména ze zrakového, sluchového, pohybového či kombinovaného postižení, ze specifických poruch učení, z chronického onemocnění či oslabení, z psychických poruch či z narušených komunikačních schopností.
Jak získat status studujícího se specifickými potřebami?
Prvním krokem při poskytování služeb při studiu je vymezení potřeb studujícího skrze nástroj tzv. funkční diagnostiky. Tento krok umožňuje porozumění studentově situaci a následné odpovídající nastavení vhodných podpůrných opatření. Na základě funkční diagnostiky získá studující návrh podpůrných opatření, která jednak diskutuje s kontaktní osobou na fakultě, jednak ukáže vyučujícím předmětů, ve kterých by navržená opatření mohl čerpat. Tato opatření mohou zahrnovat časové kompenzace při zkoušení, studijní asistenci, individuální studijní plán a jiné formy podpory.
Absolvovat funkční diagnostiku je možné v Centru Carolina, Akademické poradně PedF UK anebo v Centru Paluba FF UK. Poskytovatele funkční diagnostiky naleznete zde.
Za oblast podpory poskytované studujícím a uchazečkám/uchazečům o studium se specifickými potřebami je na fakultní úrovni odpovědná kontaktní osoba. Kontaktní osoba je při své činnosti v úzké spolupráci se studujícími, vyučujícími, Centrem Carolina, studijním oddělením, příslušnými katedrami a ústavy apod. Pokud zvažujete využití služeb pro studující se specifickými potřebami, obraťte se na ni.
Kontaktní osoba na FHS UK: PhDr. Dana Bittnerová, CSc., e-mail:
Poskytování služeb pro studenty se specifickými potřebami celouniverzitně zaštiťují pracovníci Centra Carolina.
Pro zobrazení odpovědí na následující otázky, klikněte na jejich text:
Jak a jaké služby jsou poskytovány uchazečům se specifickými potřebami?
Jaké služby jsou poskytovány studujícím se specifickými potřebami?
Jak je to s ubytováním na kolejích?
Jaké jsou možnosti studia v zahraničí pro studující se specifickými potřebami?
Průvodce studiem se speciálními potřebami na UK
Záznamy přednášek pro neslyšící studující
Univerzita Karlova
Fakulta humanitních studií
Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8 - Libeň
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208