• Kalendář

Kalendář

Tři cykly generativního počítačového umění (výstava a přednáška)

Fakulta humanitních studií UK všechny srdečně zve na přednášky, workhsopy, výstavy a divadelní představení, které se budou konat v rámci Týdne vědy a techniky.


Od 1. do 30. listopadu v Krajské knihovně v Pardubicích (Pernštýnské náměstí 77, Pardubice) bude probíhat výstava Mgr. Aleše Svobody Tři cykly generativního počítačového umění, jejíž součástí bude i doprovodná přednáška, která se uskuteční 10.11. od 17:00 v oné Krajské knihovně v Pardubicích.


První cyklu s názvem Chrysé tomé sledoval postupné budování geometrické struktury vytvořené z linií, pravoúhlých čtyřúhelníků, čtverců a posléze i kruhů, které ve svých proporcích a umístění respektují poměry zlatého řezu. Barevnost těchto struktur se vyvozovala z náhodně vymezeného prostoru uvnitř 3D barevného modelu HSB.


Druhý cyklus Te-XT rumor využívá jako základní stavební elementy čtverce s vnitřní strukturou náhodně se překrývajících černých a bílých kruhů a čtverců v rastru tří linií v horizontálním a vertikálním dělení podle zlatého řezu. Z velkého souboru takto vzniklých základních prvků autor vybral pouze několik, ze kterých jsou složeny nadřazené plošné struktury. Počet použitých prvků odpovídá předem stanoveným poměrům, podobně jako je tomu u pravděpodobností výskytu znaků v textech vzniklých v různých přirozených gramatikách.


Kroužení je třetí cyklus, inspirovaný tradicí grafik generovaných na počítačích od počátků jejich využívání ve výtvarném umění. Průkopníky počítačového umění tehdy zaujala esteticky zajímavá vizualizace průběhu periodických křivek různých parametrů. Autorův program ve velké škále náhodných rozhodnutí realizuje sestavu vzájemně se proplétajících periodických křivek, buď černo-bílých nebo barevných.


Mgr. Aleš Svoboda (*1956) se konkrétním, geometricky zaměřeným uměním zabývá od svých osmnácti let. Po ukončení studia na Filosofické fakultě UK realizoval cyklus serigrafií Struktura 193, který byl vytvořen s podporou počítače. Počítač je od té doby nikoliv výhradní, nicméně velmi významnou součástí jeho tvorby. Účastnil se desítek kolektivních výstav (Česko, Maďarsko, Polsko, Německo, Rakousko, Nizozemí a Spojené státy) a od roku 1988 uskutečnil přes desítku samostatných výstav (Česko, Německo). Roku 2000 se stal členem Klubu konkretistů. Od roku 2007 začal využívat k programování svých výtvarných děl programovací jazyk Processing, který kromě vytváření geometrických struktur a zapojení fotografických obrazů umožňuje do algoritmů zapojit i logická a náhodná rozhodnutí.


Začátek akce 10. listopadu 2016 v 17:00
Konec akce 10. listopadu 2016 v 18:30
Podtitul Týden vědy a techniky
Druh akce Výstava
Organizátor FHS UK, AV ČR
Email na organizátora Ales.Svoboda@fhs.cuni.cz
Webové stránky http://www.tydenvedy.cz/
Program http://www.tydenvedy.cz/sd/udalosti/2016/vystavy/1101-pardubice-KK-metakreativitka.html
Místo konání akce Krajská knihovna v Pardubicích (Pernštýnské náměstí 77, Pardubice)
Cílová skupina Akademická obec i veřejnost
Rezervace Ne
Vstupné Ne
Bezbariérový přístup Ano
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám