19. března 2024

Katedra sociální a kulturní antropologie má nový cyklus seminářů. Na prvním vystoupí Maroš Matiaško

Jak spolu souvisí právo na vodu a práva Romů? V první přednášce nového cyklu seminářů Mirijam Moravcová seminar (MMS) Katedry sociální a kulturní antropologie se bude Maroš Matiaško věnovat konkrétnímu rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který sice uznal existenci práva na vodu, nicméně konkrétní stížnosti slovinských romských rodin nevyhověl s tím, že jejich práva nebyla navzdory zranitelnosti porušena. Proč takto soud rozhodl v situaci, kdy žalující rodiny byly nuceny desítky let žít bez přístupu k pitné vodě, jakou roli v odůvodnění zamítnutí sehrála zranitelnost a co s tím můžeme udělat do budoucnosti? Odpoví seminář, který se uskuteční v pátek 22. března mezi 10. a 12. hodinou v místnosti č. 2.21.

Maroš Matiaško se věnuje filosofii lidských práv, kritické politické filosofii, péči a strategické litigaci. Jako advokát spolupracuje s neziskovým sektorem a zastupuje lidí v různých zranitelných situacích. V současnosti spolupracuje i na několika případech týkajících se práva na vodu romských rodin na Slovensku a vede případy na právo na sociální bydlení a teritoriální segregaci Romů v České republice.

Na FHS UK je postdoktorandem v projektu CareOrg (VW Stiftung), kde se zabývá mobilitou péče o seniory.

Celá pozvánka ve formátu .pdf