24 February 2022

Statement by the Faculty Management on the conflict in Ukraine

Russian forces invaded Ukraine in the early hours. It is an act of aggression against a free and sovereign country and a clear breach of international law. As the country that has been the victim of a similar invasion twice during the last century, we should be able to express solidarity and provide Ukraine with all available assistance and support.

On behalf of the Faculty of Humanities, Charles University, I express solidarity with all the people of Ukraine and offer help, especially to our colleagues and students working or studying at the Faculty of Humanities (for any help please contact us through ).

The Russian invasion of Ukraine is an attack on democracy and common principles that we, as members of the academic community, should defend.

Marie Pětová

Dean

Statement by the Rector of Charles University on the conflict in Ukraine

Declaration: Charles University supports a free and independent Ukraine

Звернення керівніцтва Факультету Гуманітарних наук (Карлів Університет) стосовно вторгнення на територію України

Сьогодні вранці Росія напала на Україну. Йдеться про акт агресії проти суверенної держави та порушення основних норм та принципів міжнародного cпівдружства. Зокрема ми, жителі країни, яка в минулому столітті стала жертвою схожого вторгнення двічі, маємо висловити свою солідарність та надати Україні всю необхідну допомогу. Від імені керівніцтва Факультету Гуманітарних наук (Карлів Університет) висловлюю повну підтримку всьому населенню України. Підтримаємо їх не тільки морально. Зокрема підтримуємо колег та студентів з України, яких є на нашому факультеті кілька десятків та які зараз хвилюються за своїх рідних. (В разі необхідності звертайтеся на адресу ).

Напад Росії на Україну є загрозою принципів демократії та спільних всім нам чеснот, які ми, як представники академічного суспільства гуманітарного факультету, повинні захищати.

Марія Пєтова

декан Факультету Гуманітарних наук (Карлів Університет)

Your feedback

Charles University