Romská muzikantka Olga Fečová navržena na státní vyznamenání

Tisková zpráva, 4. května 2020


Romská muzikantka Olga Fečová navržena na státní vyznamenání


Olga Fečová vychovala ve vlastní rodině tolik skvělých muzikantů, jako se naposledy stalo v rodině Bachových v 18. století! Několik desetiletí se věnuje dětem z ulice, zpívá s nimi, tancuje, maluje, nacvičuje divadlo. To jsou jen některé z důvodů, pro které ji navrhla Doc. PhDr. Zuzana Jurková, Ph.D., vedoucí studijního oboru Antropologická studia FHS, na státní vyznamenání. Návrh na v Senátu PČR podpořil senátor Jiří Oberfalzer.


„Olga Fečová celoživotně ztělesňuje přístup, který se ukázal jako zásadní a zachraňující i teď v počátku covidové epidemie: že totiž nezištná péče o druhé může být integrální součástí života i těch, kteří nemají v hmotné oblasti nadbytek,“ vysvětluje Zuzana Jurková a doplňuje: „cestu do Vladislavského sálu by si Olga Fečová nepochybně zasloužila.“


Život zasvěcený hudbě a vzdělávání

Olga Fečová se narodila v roce 1942 jako Olga Demeterová ve slovenském Humenném. Oba rodiče pocházeli z hudebnických rodin. V pěti letech se přestěhovala do Prahy. V roce 1968 se provdala za uznávaného romského hudebníka Josefa (Jožku) Feča (1940 – 2013), který skládal hudbu a rovněž – s muzikanty z širší rodiny, a později i dětmi a vnoučaty – hrál v souborech nejrůznějších žánrů. S ním Olga vychovávala dvě dcery. Sama se při zaměstnání věnovala dětem ze znevýhodněných prostředí. V roce 1996 tuto péči formalizovala založením souboru Čhavorikaňi luma (romsky Dětský svět) v Neratovicích, později v Náchodě, Berouně či Krupce. V posledních letech se angažuje i v projektu Jileha (z.s. Slovo 21), orientovaným na romské ženy. Od roku 1990 byla Olga Fečová členkou Českého helsinského výboru. Před čtyřmi lety získala prestižní cenu Roma Spirit. Více informací například zde: www.pametromu.cz/index.php/pametnici-prehled/112-olga-fecovaO studijním oboru Antropologická studia FHS UK:

Hlavním cílem oboru je rozvádět a šířit antropologické poznání prostřednictvím výzkumu a výuky. Jako multidisciplinární pracoviště zajišťuje pracoviště výuku a výzkum v oblastech socio-kulturní a lingvistické antropologie, historické antropologie a filosofické antropologie. Multidisciplinární charakter oboru vytváří ojedinělý prostor pro komunikaci a sdílení znalostí, badatelských záměrů a realizací výzkumů napříč specializacemi.


Kontakt

  • Doc. PhDr. Zuzana Jurková, Ph.D, FHS vedoucí studijního oboru Antropologická studia FHS,

  • Mgr. Filip Poštulka, mediální zástupce FHS UK, M: +420 724 104 295,


Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává autorská práva Fakulta humanitních studií UK, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.


Poslední změna: 12. listopad 2020 14:39 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám