Tisková zpráva, Praha, 11. dubna 2018
Již třetí ročník akce Festival Humanity a Solidarity proběhne 17. dubna 2018 v pražském klubu Rock Café pod taktovkou zájmového spolku Studenti FHS UK – tentokrát se zaměřením na bezdomovectví. Účastníci festivalu si budou moci poslechnout tematickou debatu mezi aktéry zapojenými do problematiky, zhlédnout uměleckou výstavu Obrazů bez domova a poslechnout si několik hudebních interpretů. Výtěžek ze vstupného pořadatelé věnují organizaci ASLIDO, asociace lidí pro domov.
Stěžejním bodem programu letošního ročníku festivalu bude debata mezi zástupci čtyř stran angažovanými v problematice bezdomovectví. Kromě představitelů akční skupiny ASLIDO, kteří mají s bezdomovectvím osobní zkušenost, se bude jednat o pomáhající organizace (Jako doma – Homelike, o.p.s.; Ženy v ohrožení, Farní charita Praha 1), vědce zabývajícími se problematikou bezdomovectví (antropoložka FHS UK Mgr. Barbora Bírová) a zástupce politických činitelů, kteří problematiku mohou ovlivnit na politické úrovni (účast přislíbila Olga Richterová, Piráti).
K festivalu každoročně patří benefice, jejíž výtěžek letos poputuje skupině dobrovolníků, kteří sami žili, anebo stále žijí, bez střechy nad hlavou, a přesto pomáhají dalším v této nelehké situaci. Jedná se o již zmíněnou organizaci ASLIDO, asociaci lidí pro domov, jejímž cílem je „podpořit skupinu lidí bez domova v zapojování do řešení jejich vlastní obtížné situace a stimulovat dialog mezi aktéry angažovanými v problematice bezdomovectví“.
„Jako studenti Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy cítíme potřebu přiložit ruku k dílu a přispět ke kultivaci veřejné debaty o problémech současné doby,“ přibližují svůj záměr Studenti FHS UK. „Snažíme se především přinést relevantní informace a zprostředkovat osobní kontakt s lidmi ve vybraných problematických situacích. Letos chceme účastníkům přiblížit, kdo to jsou lidé bez domova, jaké může bezdomovectví nabýt podob, s jakými problémy se lidé bez domova potýkají, jaké se jim dostává pomoci a jak se může každý k pomoci připojit.“
Neodmyslitelnou součástí festivalu je i hudební a umělecký program. Hudební část akce zahájí písničkářka Sara Caramatti tematickým songem o domově, následovat bude pardubická rocková skupina Donrvetr, dále interpretka Johuš Matuš s experimentální rural-pop elektronickou hudbou a jako poslední zahraje synthpop kapela Minimum. Občerstvení zajistí Kuchařky bez domova a své výrobky nabídnou Ženy v ohrožení. S předstihem od hlavního festivalového dne proběhne již 8. dubna v 17 hodin vernisáž výstavy Obrazů bez domova, která bude v Rock Café k vidění až do 30. dubna.
K aktuálnímu ročníku akce patří i ohlédnutí za těmi minulými. V předchozím Festivalu Humanity a Solidarity s podtitulem #Bytzidemdnes chtěli organizátoři poukázat na současné životy lidí židovského původu a s ohledem na minulost etnika (zejména první poloviny minulého století) upozornit na proměnlivost společenského přístupu k podobným menšinám, a to zejména s paralelou na současné vnímání muslimů. V debutním ročníku Festivalu Humanity a Solidarity pak Studenti FHS UK v době strachu z tzv. uprchlické krize poukazovali na přínos migrace pro naši společnost.
Více informací o letošním ročníku Festivalu Humanity a Solidarity najdete zde.
Zuzana Terry, Studenti FHS UK, z.s., Pátkova 2137/5, 182 00 Praha 8 - Libeň, M: +420 774 482 600, E: , www.studenti.fhs.cuni.cz
Mgr. Filip Poštulka, mediální zástupce fakulty, Univerzita Karlova, Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8 - Libeň
Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává autorská práva Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy a Studenti FHS UK, z.s., je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.
Univerzita Karlova
Fakulta humanitních studií
Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8 - Libeň
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208