Festival "100 roků satiry" v Kampusu Hybernská

Tisková zpráva, Praha, 16. 10. 2018


Festival "100 ROKŮ SATIRY. SITUACE JE NADMÍRU VÝTEČNÁ!" (program)

17. 10. – 17. 11. 2018, Kampus Hybernská (Praha 1, Hybernská 4)


Pořadatelé: Sametové posvícení (tj. iniciativa FÓR_UM) a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Partneři projektu: Český rozhlas Vltava a Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy

Projekt je realizován za přispění Hl. m. Prahy.


Jaké budou oslavy 100 let od založení První republiky? Oproti předchozím rokům očekáváme více věnců než vletech předchozích, ještě více patosu a mnohem více pokusů o autenticky působící projevy vlastenectví. I my jsme se rozhodli přispěchat se svou troškou do mlýna – třeba do toho z Jiráskovy Lucerny. Českým politikům nabízíme projev, který se hodí za všech okolností a nehledě na změny režimu. Na staroslavném Vítkově ho namluvil Jiří Lábus, viz https://www.youtube.com/watch?v=K6F0JPX1h2U.


Ale hlavně především: Ve středu 17. října v prostoru Kampus Hybernská (Praha 1, Hybernská 4) zahájíme měsíční festival s názvem 100 roků satiry. Jeho mottem je „situace je nadmíru výtečná“ – nemělo by zapadnout, že jeho autorem byl primátor Igor Němec těsně před zatopením pražského metra v r. 2002. Berte, prosím, tuto tiskovou zprávu zároveň jako pozvánku na zahajovací večer!



Proč vlastně spojovat satiru a Den vzniku samostatného československého státu? „Právě proto, že nabytá suverenita s sebou nese i potřebu sebereflexe,“ říká jeden z organizátorů, Jakub Otčenášek, ze Sametového posvícení. „Satira je jedním z prostředků, kterými společnost získává nadhled sama nad sebou. Smích očišťuje a uzdravuje. Politická satira je výrazem sebevědomí a zdraví společnosti – schopnosti ustát kritiku.“


Navíc, jak říká další z organizátorů, Jan Bičovský z Kampusu Hybernská, „humor pomáhal přestát i doby ztráty suverenity. Nebo snad nejsme ty smějící se bestie, s nimiž si říšský protektor Heydrich nevěděl rady?“


Olga Cieslarová, zakladatelka Sametového posvícení, k tomu dodává: „Patosu se při oslavách založení republiky nadějeme jistě dost. Chtěli bychom ho vyvážit trochou zdravé ironie.“

Otázek ke dnešku je tu víc: Dokážeme si ještě sami ze sebe dělat legraci? A jak snáší satiru naši politici? Co má česká satira společného s tou zahraniční? Jakými proměnami satira za sto let prošla? A jak vypadá dnes? Máme zde internetové memy a falešné zprávy, ale i zprávy, které působí jako vtip, ale bohužel jsou pravdivé. Takže kde vlastně satira končí a kde začíná?


Tyto a mnohé další otázky budou řešeny v rámci programu, jehož součástí jsou přednášky a besedy, ale i koncerty a divadelní představení. Historicky zaměřené večery nás provedou od meziválečné satiry až po dnešek. Večery zaměřené tematicky nabídnou např. pohled na ženy v satiře, satiru na internetu, na ruský humor, nebo na satiru v Číně. Ze známých osobností vystoupí např. představitelé blogu Tisíckráte, scenáristky pořadu Branky body kokoti, Petr Bittner, Nikola Džokić, Vladimír Just, Silvie Lauder, Zuzana Li, Nikola Mucha, Miroslav Petříček, Michal Pullmann, Přemysl Rut, Anatol Svahilec, Michael Szatmary a další. Celý program najdete na adrese www.kampushybernska.cz/100rokusatiry


Součástí festivalu je i Satirikontest 2018, soutěž pro střední školy o nejlepší satirickou báseň. Věříme totiž, že satira začíná konfliktem s autoritou – ať už před školní tabulí, nebo u nedělního oběda. A tato mladická rebelie má potenciál stát se uměleckým dílem, je-li kultivována. Soutěž se uzavírá 28. října a její výsledky zveřejní 17. listopadu Český rozhlas Vltava.

Viz www.kampushybernska.cz/satirikontest2018.


Festival vyvrcholí 17. listopadu sedmým ročníkem průvodu Sametové posvícení. Jde o satiricko-karnevalový průvod, který připravují studenti, neziskovky a další iniciativy. Zaměřují se na různá témata z oblasti politiky i kultury a zpracovávají je prostřednictvím satiry, masek, přenosných objektů a živé hudby. Výsledné obrazy nemají vnucovat konkrétní názor, ale vybízet k zamyšlení a přitom i pobavit.


Kontakt pro novináře

  • Jakub Otčenášek, E: , T: +420 733 191 896, www.sametoveposviceni.cz


Kontakt za FHS UK

  • Mgr. Filip Poštulka, mediální zástupce fakulty, Univerzita Karlova, Fakulta humanitních studií, M: +420 724 104 295, E: , www.fhs.cuni.cz



Poslední změna: 12. listopad 2020 16:34 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám