Dorotea Vejmelková: Zájem o umění a architekturu jsem měla vždy

Dorotea Vejmelková


Dorotea Vejmelková absolvovala na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy bakalářský obor Studium humanitní vzdělanosti. Magisterský titul MA získala v Nizozemí na Universiteit Maastricht. Je úspěšnou interiérovou designérkou a také spoluzakladatelkou a spolumajitelkou školy interiérového designu pro profesionály i laiky DesignŠkoly.


Na FHS jste absolvovala bakalářské studium. Byla to Vaše první volba?

Myslím, že na FHS jsem se hlásila až druhý rok po maturitě. První rok to byly Dějiny umění na FF UK, čeština v Olomouci a asi ještě něco, nicméně bez úspěchu. Rok jsem chodila na Literární akademii Josefa Škvoreckého a další podzim se přihlásila na FHS.


Jak jste se o fakultě dozvěděla? Znala jste někoho, kdo fakultu studoval?

Hm, to už je dávno, myslím, že se tehdy tradovalo, že IZV (předchůdce FHS) je pro chytré lidi, kteří se jinam nedostanou, protože se dostatečně nedrtili (smích). A že stačí přečíst Mýtus a Logos a je to doma.


Když jste přišla na FHS, jak jste se sžila se systémem určité anonymity na fakultě? Neexistují klasické kruhy a třídy, pro někoho může být těžké najít si přátele.

Zpočátku to problém nebyl. My měli nějaké soustředění na začátku, kam jeli někteří spolužáci z gymnázia a jejich kamarádi, takže to bylo v pohodě. Nicméně je pravda, že v průběhu studia už to pak bylo horší, jak jsme každý postupně volil jiné semináře.


Zúčastňovala jste se mimostudijních aktivit? Často studenti jezdí na fakultní výjezdy, píšou do studentského časopisu a podobně.

Jednou jsem byla na filosofickém zájezdu v Řecku s profesorem Kratochvílem z FF UK, což byla skutečně akce století. Jinak jsem se, myslím, moc neangažovala.


Vzpomenete si na předmět, který Vás nejvíce bavil během bakalářského studia?

Milovala jsem všechny předměty Lubice Gabriškové a psychologii s manžely Hoffmanovými.


Je něco, s čím jste měla při studiu problém? Často to bývá zkouška z historie, ale samozřejmě to může být i něco úplně jiného.

Můj největší problém asi bylo to, že jsem si studium nastavila tak, aby mne bavilo, a tudíž nemělo ucelenou koncepci. Takže jsem si to sice super užila, ale pak byl problém přemýšlet, co dál. A samozřejmě atest z filosofie a překlad. To bylo hrozné.


Magisterský titul jste získala v Nizozemí na Universiteit Maastricht. Co Vás vedlo ke studiu v zahraničí?

Na FHS jsem nastoupila na magisterské studium sémiotiky, které mne (alespoň podle deníčku) ale nebavilo. Tak jsem začala hledat po světě, kde by se dalo navázat, a Maastricht vyšel jako nejlepší volba.


Bylo Vaše magisterské studium v Nizozemí hodně odlišné od bakalářského na FHS? Jde mi i o přístup vyučujících, liberální prostředí a podobně.

Bylo dost jiné. Oni tam tehdy (nevím, jak je to dnes) jeli v metodě PBL (problem based learning), která spočívala v tom, že v zásadě neprobíhal vůbec žádný výklad, pouze se zadala témata k řešení a ta se buď individuálně, nebo v týmu pojednala a odprezentovala. Nemyslím, že to byl špatný přístup, ale tehdy mi to nevyhovovalo, a když se nad tím zamyslím zpětně, asi to mělo být trochu strukturovanější a méně nahodilé. Témata dohromady nedávala moc logiku a vzhledem k malému počtu hodin pohromadě bylo téměř nemožné se začlenit do kolektivu. Proti tomu bylo FHS ještě hvězdné.


Jste spoluzakladatelka a spolumajitelka školy interiérového designu pro profesionály i laiky DesignŠkoly. Také jste autorkou knihy o stylovém bydlení. Proč jste se rozhodla věnovat právě interiérovému designu?

To byla taková náhoda. Když jsem se vrátila z Maastrichtu, moje sestra zrovna zakládala školu a vzhledem k tomu, že jsem zrovna hledala práci, daly jsme se do toho spolu. Zájem o umění a architekturu jsem měla vždy, takže si to pěkně sedlo.


Škola interiérového designu pro profesionály i laiky DesignŠkolaKdybyste se nevěnovala designu, dokážete si představit jakou práci byste chtěla?

To je otázka opravdu na tělo, neboť se právě v této situaci, kdy řeším, co dál, nalézám. Knihu o stylovém bydlení jsem sepsala jako završení své kariéry v interiérové oblasti a teď přemýšlím, co bych.


Dorotea Vejmelková: Stylové bydlení můžete mít i vy (kniha)Je něco, co jste se naučila na FHS a nesete si to s sebou ve svém celém pracovním i osobním životě?

Asi je to schopnost popasovat se s hodně různými tématy a možná i jakási neustálá filosofická reflexe a kritický odstup. A určitě také schopnost se vypořádat i s poměrně komplexními úkoly, aniž by nade mnou někdo „práskal bičem“.


Sára Wienerová

1. 11. 2018


Poslední změna: 26. listopad 2018 13:04 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám