• Média
  • Tiskové zprávy
  • Projekt RECETAS od září opět nabídne seniorům možnost zapojit se do programu proti osamělosti

Projekt RECETAS od září opět nabídne seniorům možnost zapojit se do programu proti osamělosti

Tisková zpráva – 23. srpna 2023


Bydlí sice ve městě, které má více než milion obyvatel, ale občas se cítí osaměle uprostřed metropole. Takové pocity zažívají senioři z Prahy, kteří se zapojili do mezinárodního vědeckého projektu RECETAS. Odborníci z Univerzity Karlovy pro ně organizují společné aktivity v přírodě. Motivují seniory, aby navázali nová přátelství a zlepšila se kvalita jejich života. Nyní se mohou přihlásit do další fáze projektu.


LETÁK O PROJEKTU (PDF.)


Koordinátoři pětiletého projektu letos na jaře zorganizovali sérii akcí pro skupiny seniorů. Společně se vydali na příklad na procházku centrem Prahy, jeli na výlet do Vinořského parku a vyrazili na houby do Klánovického lesa. Na podzim plánují další aktivity v přírodě v různých částech metropole. „Chceme zjistit, zda by lidem ve věku 65+ pomohlo, kdyby měli víc příležitostí seznámit se s někým novým v rámci společných setkání. Předpokládáme, že by mohli navázat nová přátelství a může se díky tomu zlepšit kvalita jejich života. Pokud se tato teorie potvrdí, pak chceme iniciovat začlenění těchto aktivit pro starší lidi do nabídky veřejného zdravotnictví. Praktický lékař by seniorovi doporučil, kde se v blízkosti jeho bydliště konají podobné akce,“ říká lékařka Iva Holmerová z Centra pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, které v Česku koordinuje projekt RECETAS.


Do projektu se může přihlásit každý, komu je 65+, bydlí v Praze a okolí, zažívá občas pocity osamělosti a je schopen se sám dopravit na místo srazu, kde budou aktivity probíhat. Zájemci se mohou hlásit od teď do konce září na email: nebo na telefonicky na čísle: 776 630 431.„Pro účastníky jsme připravili zdarma několik akcí po celé Praze, které budou probíhat od října do prosince. Připravena je nabídka téměř třiceti aktivit, ze kterých si budou moci účastníci vybrat. Může to být například naučná stezka v Čakovicích, Japonská zahrada nebo pozorování ptáků na Vltavě. Podoba spolupráce na programu je dvojí – aktivní nebo pasivní a rozhodne o tom náhodný výběr. Obě podoby účasti jsou ale stejně důležité pro budoucí výstupy vědecké studie. Spolupráce pro každého účastníka také znamená, že pro ně čtyřikrát za rok připravíme dotazníky, kde se zeptáme, co jim pomáhá překonat pocity osamělosti.“ říkáAlžběta Bártová, vedoucí projektu RECETAS, který probíhá souběžně v Barceloně, Helsinkách, Melbourne, Marseille a Cuence (Ekvádor).


Fotografie z projektu v tiskové kvalitě zde: https://www.cello-ilc.org/fotogalerie/O Centru pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče FHS UK (CELLO)

Centrum je interdisciplinárním vědeckým a konzultačním pracovištěm při FHS UK. Zabývá se problematikou péče, dlouhověkosti, etiky péče a dis/ability a přispívá k jejich poznávání. Propojuje výzkum s praxí, zapojuje studenty, pečující, pracovnice a pracovníky, klientky a pacienty sociálních a zdravotních služeb. Tým centra se podílí na vzdělávání odborníků v oblasti dlouhodobé péče, geriatrie a gerontologie a etiky péče. Přispívá k tvorbě politiky a veřejné diskusi v této oblasti. Více informací o CELLO najdete zde: https://www.cello-ilc.org/


Více informací o projektu RECETAS najdete zde: https://www.cello-ilc.org/recetas/


Kontakty

  • Blanka Novotná, PR a komunikace projektu RECETAS, E: , tel.: 608 448 834, Centrum pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče, https://www.cello-ilc.org/recetas/


  • Ondřej Váša, proděkan pro vnější vztahy Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, E: , tel.: 778 427 972


Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává autorská práva Fakulta humanitních studií UK., je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.


Poslední změna: 25. srpen 2023 12:43 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám