V pondělí 2. a v úterý 3. září se na naší fakultě uskutečnil mezinárodní workshop s názvem Thinking the “Other” from the Historical Perspective, na kterém se sešli mladí vědci a vědkyně z Univerzity Karlovy a různých mezinárodních institucí. Mezi účastníky byli mimo jiné začínající badatelé a badatelky z USA, Velké Británie, Indie, San Marina, Turecka, Belgie, Rakouska, Estonska, Litvy a Maďarska. Cílem tohoto setkání bylo podpořit bohatou a interdisciplinární diskusi o historickém zacházení s „Jinými“ v různých kontextech.
Workshopu se zúčastnilo více než třicet výzkumníků a výzkumnic, kteří představili svůj výzkum v jedenácti různých sekcích. Tyto prezentace zkoumaly širokou škálu historických perspektiv a každý blok vyvolal podnětné diskuse. Účastníci a účastnice se zapojili do živých debat, v nichž nabídli kritické postřehy a vyvodili souvislosti mezi historickými zkušenostmi s marginalizací, identitou a konceptem „Jiného“.
Akci dále obohatily zasvěcené příspěvky dvou významných vědkyň, Lucie Storchové a Veroniky Čapské, jejichž vystoupení poskytla cenné akademické postupy a prohloubila diskuse. Jejich účast zajistil produktivní a intelektuálně důkladný dialog.
Workshop poskytl nejen platformu pro výměnu různých druhů akademického bádání, ale také podpořil kolegialitu a spolupráci mezi vědci a vědkyněmi z různých regionů a výzkumných prostředí. Akce úspěšně ukázala sílu mezioborového dialogu při pochopení složitých historických otázek a zprostředkovala mladým badatelům a badatelkám jedinečnou příležitost globální perspektivy.
Organizační výbor ve složení: David De Pablo, Alper Cakir a Anna Chejnová
Univerzita Karlova
Fakulta humanitních studií
Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8 - Libeň
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208