Psal se rok 2011, když Ondřej Bečev s Petrem Špeciánem založili Společnost pro kognitivní vědu a filosofii při Katedře filosofie na VŠE. Od jejího počátku byl Společnosti vytyčen cíl vytvářet interdisciplinární prostor pro přemýšlení nad tématy z aktuálního výzkumu zvaných hostů, odborníků a odbornic z oblasti zkoumání lidského myšlení. V roce 2015 se Společnost rozšířila i do Brna na Masarykovu univerzitu, kde své působení odstartovala konferencí Kognitivní věda a budoucnost, na které nechyběl ani Ivan M. Havel, doyen české kognitivní vědy. Kromě své pravidelné činnosti v Praze a Brně Společnost v následujících letech sehrála podstatnou roli při spoluorganizaci konference Kognice a umělý život v Telči a podílela se také na několika ročnících festivalu Na Hlavu organizovaného Národním ústavem duševního zdraví (NÚDZ).
Společnost posílili noví členové z Univerzity Karlovy, včetně FHS. V této podobě si od svého založení, až do hibernace v roce 2018, připsala na konto přes 70 přednášek, workshopů a dalších akcí, na kterých vystoupili odborníci z Česka i zahraničí. Nutno zmínit, že řada tváří, jež na akcích Společnosti vystoupila nebo v ní byla přímo zapojena jako O. Bečev, P. Špecián, I. M. Havel a J. Lindová, R. High, K. Klapilová a L. Krejčová, nalezla své působiště právě na FHS UK.
Ivan M. Havel na zahájení činnosti Společnosti v Brně - konferenci „Kognitivní věda a její budoucnost“ (18.-19.2. 2015)
Na fotce vzadu směrem do uličky Ondřej Bečev, Ivan M. Havel mluvící do mikrofonu a v úplném popředí fotografie Michal Vavrečka z ČVUT.
Brněnská přednáška Toma Froese na téma „Introduction to Enactive Cognitive Science“ (26.2. 2016)
Tak jako se v průběhu dějin střídají temné a světlé epochy, tak i v našem případě v roce 2022 došlo k jakési renesanci Společnosti. Tehdy se potkal Ondřej Bečev s Karin Zamrazilovou, studentkou FHS UK, a společně 16. června 2022 v Praze uspořádali první obnovené setkání všech příznivců kognitivní vědy. Spolek se posléze přetvořil na Společnost pro kognitivní vědu a od roku 2023 jí předsedá Karin. Nastupující generace “Kogňáků” dnes sídlí se svou kanceláří v Kampusu Hybernská a usiluje o popularizaci vědeckého studia mysli a o propojení studentů vysokých škol i široké veřejnosti s předními osobnostmi z oblasti výzkumu a praxe.
A co že to vlastně děláme? Nabízíme pravidelné přednášky odborníků z nejrůznějších oblastí. Popularizujeme nejnovější objevy kognitivní vědy na sociálních sítích a snažíme se otevírat i možnost studentských stáží. Věříme, že šířením vědeckých poznatků k co největšímu počtu lidí, včetně studentů, badatelů a laické veřejnosti, a vytvořením platformy pro navazování spolupráce mezi těmito složkami, pomůžeme zlepšit porozumění mysli a duševnímu zdraví. Prostřednictvím Kampusu Hybernská si můžeme zapůjčovat prostory pro konání přednášek a zároveň se zapojujeme i do jiných akcí, jež jsou spojeny s ostatními spolky a s činností života v Kampusu celkově. Od začátku tohoto roku jsme také naše akcičky spojili s Cogtaily, neformálními setkáními starší generace kognitivních výzkumníků, organizovanými Michalem Vavrečkou. Dále pak nesmíme opomenout naše přátelství s “die Kognitivdeutsche” z Darmstadtu, Freiburgu, Osnabrücku, Potsdamu a Tübingenu. Spolupracujeme rovněž s Efektivními altruisty – pojí nás společný zájem o témata jako jsou například dopady covidu-19 či umělé inteligence na společnost. Rovněž máme v plánu spolupracovat a participovat na nadcházející konferenci Kognice a umělý život (KUŽ).
Foto z přednášky Jiřího Renky na téma ADHD v dospělosti. Kvůli velkému počtu zájemců jsme se museli přesunout z Hybernské na KTF UK (15.12. 2022).
Hynek Medřický se svou přednáškou v Kampusu Hybernská (11.5. 2023)
Kogňácký networking s VRisty ze CyberspaceLabu pod vedením Lukáše Hejtmánka plus Cogtail. (30.10. 2024)
Pro to, aby ses mohl/a stát správným Kogňákem, je třeba dvou věcí; a to zaprvé zápal pro kognitivní vědu a za druhé být přijatý ostatními členy Společnosti na schůzi, kterou pořádáme 1x do měsíce. Jelikož jsme interdisciplinární a meziuniverzitní spolek, který čerpá jak z humanitních, tak technických oborů, nemusíš se bát, že bys neměl/a dostatečné zkušenosti nebo schopnosti. Naším ideálním spolupracovníkem je týmový hráč, kreativec s mnoha nápady a student/výzkumník, který se chce neustále rozvíjet. Nabídnout ti na oplátku můžeme společnost lidí s podobným zaměřením i možnost seznámit se s mnoha lidmi z oboru přes pravidelné Cogtaily a přednášky.
Kontaktovat nás můžeš na mailíku: .
Budeme se na tebe těšit!
Univerzita Karlova
Fakulta humanitních studií
Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8 - Libeň
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208