• Kalendář

Kalendář

Přednáška Judy Quinn z University of Cambridge

Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze srdečně zve na přednášku Reflexivity in eddic kennings: opening up mythological space in dialogic exchange, kterou pronese Judy Quinn z University of Cambridge v pátek 18. března 2016 v 9:00 na FHS UK (U Kříže 8, Praha 5 - Jinonice, přízemí učebna č. 1031).


Judy Quinn je vedoucí institutu anglosaských, staroseverských a keltských studií na Newnham College a King's College v Cambridge. Zabývá se staroseverskou eddickou a skaldskou poezií, tématem valkýr, vztahem orality a literárnosti ve středověké Skandinávii a editováním staroseverských textů.


Reflexivity in eddic kennings: opening up mythological space in dialogic Exchange

Abstract: In this presentation, I will survey the use of kennings (poetic circumlocutions for nouns) in the poetry of the Codex Regius anthology (GkS 2365 4o), comparing their character and use to the kennings of skaldic poetry. Whereas in skaldic poetry, these riddling expressions are often deployed as substitutes for nouns, in eddic verse they also serve to elaborate the meaning of nouns, standing in apposition to their referent. Often they are used reflexively by speakers in eddic dialogues to open up the field of reference in order to trigger complex mythological associations.


Přednáška bude pronesena v rámci čtyřdenní konference Space of the Nordic Literature, které se také zúčastní přednášející a doktorandi z Curychu, FF UK a Univezity Palackého. Její středověká sekce má podtitul Staroseverské žánrové hranice a proměny v synchronní a diachronní perspektivě, jelikož hodlá zkoumat rozdíly mezi jednotlivými staroseverskými žánry. Druhá sekce Modernita v moderní skandinávské literatuře se zaměří na téma prostoru především v dánském novověkém písemnictví.

Začátek akce 18. března 2016 v 9:00
Konec akce 18. března 2016 v 23:59
Podtitul Přednáška Judy Quinn z University of Cambridge
Druh akce Přednáška
Organizátor FHS UK
Email na organizátora marie_nov@ seznam.cz
Místo konání akce U Kříže 8, Praha 5 - Jinonice, přízemí učebna č. 1031
Rezervace Ne
Vstupné Ne
Bezbariérový přístup Ano
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám