• Kalendář

Kalendář

Mezinárodní konference: Praha v obnoveném státě – zemská metropole hlavním městem nové republiky

Fakulta humanitních studií UK společně s Archivem hlavního města Prahy, Historickým ústavem Akademie věd ČR, Katedrou historie Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Obecním domem zvou na mezinárodní konferenci Praha v obnoveném státě – zemská metropole hlavním městem nové republiky, která proběhne 16. a 17. října 2018.


Konference se věnuje rozvoji a vývoje Prahy a měst střední Evropy v období let 1918–1938 a uskuteční se Obecním domě hlavního města Prahy. Zhroucení středoevropských a východoevropských impérií po první světové válce vyvolalo v život řadu nových republik. Tradiční zemské metropole tak dostaly nové funkce, říšská hlavní města zažila proměnu v republikánská centra. Praha v tomto kontextu získala mocný impuls pro svůj nový růst. Současně se ovšem musela vyrovnat s výzvami dobudování infrastruktury pro správu republiky i zázemí plnohodnotného politického a reprezentačního střediska nového státu.


V konferenci nepůjde jen o jubilejně oslavný popis modernizačního vývoje města a jeho urbanizačního rozmachu. Zajímají nás také zdroje impulsů pro rozvoj města a klademe si rovněž otázku, zda byly jednotlivé kroky racionálně podložené nebo spíše politicky (mocensky, prestižně atd.) motivované. Chápeme Prahu jako exemplární příklad hlavního města v meziválečné Evropě a domníváme se, že porozumění problémům minulosti by mohlo pomoci řešit ty dnešní.


Konferenční poplatek není vybírán. Jednacími jazyky jsou čeština a němčina (případně angličtina). Simultánní tlumočení z německého jazyka je zajištěno.


Vzhledem ke kontrolovanému vstupu do prostor jednání konference organizátoři prosí o nahlášení Vaší účasti na emailovou adresu nejpozději do 12. října 2018.


PROGRAM KE STAŽENÍ ZDE


Začátek akce 16. října 2018
Konec akce 17. října 2018
Druh akce Konference
Organizátor Fakulta humanitních studií UK společně s Archivem hlavního města Prahy, Historickým ústavem Akademie věd ČR, Katedrou historie Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Obecním domem
Email na organizátora Marketa.Ruckova@praha.eu
Telefon na organizátora 236004020
Webové stránky https://tarantula.ruk.cuni.cz/UDALOSTI-16291-version1-konference2018_cfp_praha_v_obn.pdf
Program https://tarantula.ruk.cuni.cz/UDALOSTI-16291-version1-konference2018_cfp_praha_v_obn.pdf
Místo konání akce Obecní dům (nám. Republiky 5, Praha 1)
Cílová skupina Akademická obec
Rezervace Ano: Marketa.Ruckova@praha.eu nejpozději do 12. října 2018.
Vstupné Ne
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám