• Kalendář

Kalendář

Festival: 100 roků satiry

Fakulta humanitních studií UK srdečně zve na festival 100 roků satiry, který pořádá společně s Filozofickou fakultou UK, Český rozhlasem Vltava, Sametovým posvícením a Kampusem Hybernská. Jedná se o celoměsíční festival nabitý přednáškami, debatami, hudebními i divadelními představeními. Festival se týká primárně satiry, její společenské funkce a jejích proměn v dobových kontextech. Od 1. do 28. října probíhá zároveň soutěž Satirikonfest 2018, ve které žáci středních škol soutěží o nejlepší satirický pamflet.


PROGRAM:

17. 10. 19:30 KATOVNA

Jak dělat satiru v situaci, kdy jako satira dnes vypadá značná část politických akcí a výroků? Vladimír Just, Jan Rejžek, Miroslav Petříček ve známém formátu proberou mimo jiné ukrajinskou invazi v roce 1968. Uvádí Jiří Šlupka Svěrák.


17. 10. 20:30 SKRYTÝ PŮVAB BYROKRACIE (koncert)

Hudba jako podklad pro deklamaci pravd.


18.10. 19:00 ZASMĚJ SE, NEBO STŘELÍM aneb satira jako součást státní kulturní politiky

Půldruhé hodinky špatných, ale schválených vtipů a písní z období Protektorátu a ČSSR znovu nastudovali a provedou Přemysl Rut, Markéta Potužáková a Okolostola.


21. 10. 17:00 OD LIDOJEMU K HUSÁKOVU TICHU aneb Praha optikou kolektivní satiry

Dvouhodinová nenáročná vycházka s etnologem a folkloristou Petrem Janečkem provede po místech, ke kterým se váží nejrůznější „lidová“ označení, bizarní a humorné městské legendy, fámy a konspirační teorie. Zahájení v 17:00 na nástupišti stanice metra C Vyšehrad (směr Háje).


23. 10. 19:00 VLADIMÍR JUST: SATIRA V ČSR MEZI DVĚMA SVĚTOVÝMI VÁLKAMI

Od smíchové reflexe 1. světové války, přes méně známou satiru rudé totality od Karla Hašlera, až po totalitu hnědou, na jejíž nebezpečí od počátku třicátých let upozorňují V+W.


24. 10. 19:00 ČESKÝ A RUSKÝ HUMOR – spisovatel Sergej Levickij

Liší se český humor od toho ruského? Ano, liší! Čemu a jak se smějí Češi a Rusové? Řekni mi, čemu se směješ, a já ti řeknu, kdo jsi! Večer proběhne v ruštině a je součástí festivalu KULTURUS.


25.10. 19:00 WITH LOVE (karaoke instalace)

V soutěži Echo Deutscher Musikpreis 2018 byli oceněni rappeři Kollegah a Farid Bang s otevřeně antisemitskými texty. Nakolik se tato německá situace dá srovnávat s podobnou situací v česku, když dvakrát po sobě Slavíka vyhrála kapela Ortel? Téma instalace Edity Štrajtové (AVU).


26. 10. 19:00 VEČER S BRUSELSKÝM KARNEVALEM

Přijďte se podívat, jak funguje Zinneke – bruselský karneval, který od r. 2000 spojuje různé sociální skupiny i umělce. Diskutovat o tomto novém městském rituálu bude skladatel a bubeník Jo Zanders a perfomer a scénograf Vital Schraenen.


27. 10. 19:30 STAND UP MICHAELA SZATMARYHO

Michael Szatmary v stand-upoch často reaguje na své židovské korene, ironicky poukazuje na predsudky, rasizmus, politické a spoločenské premeny, ktorými si prešla naša krajina, a rozosmieva aj ľudí, ktorí s ním v normálnom živote vôbec nesúhlasia.


28.10. 18:00 SLAM POETRY ANATOLA SVAHILCE

Jak oslaví sté výročí republiky slavný slamer a aktivista? Do slam poetry vstoupil roku 2014 a ihned získal titul mistra republiky. Tvoří pevné neimprovizované slamové texty, provozuje kruhové divadlo Panoptikon Barikáda.


28. 10. 19:00 VLKABARET

Bufetová nostalgie v bílém baretu pivního džbánu. Kabaret, který vyudí koleno barové zpěvačky Christiany Morgensternové. Hudebně- divadelní pásmo sestávající převážně z autorských písní.


31.10. 19:00 REVUE PROSTOR “Osmičky”

Prezentace 109. čísla Revue Prostor, které se s cílem vyhnout se historizujícímu kýči se 109. snaží alespoň malým dílem přispět k vyrovnání se s minulostí. Retrospektivní, kritické, provokativní, básnické i prozaické texty a ilustrace od Toy Box. Číst bude redaktor čísla, básník Jonáš Hájek. Čeká nás i autorské čtení Kamila Boušky (Česko-Slovensko) a promítání krátkého filmu Jakuba Jahna „Osmičky“.


1.11. 17:00 BORŠČ: TUČŇÁCI aneb Život na ledových pláních manželských.

Kdo trpí s radostí, je zřejmě šťastný. Péči o potomky lze při troše štěstí i přežít. Dvě sestry v čechovovském loji a dva klauni v kůži tučňáků císařských. Divadlo Boršč – Eva Čechová a Hanka Malaníková – rozehrávají divadelní seriál na pokračování.


1. 11. 18:30 SATIRA A ŽENY

Myslíte, že ženy neumí vyprávět vtipy? A že Slovenky v Praze jsou zlatokopky? Diskuze moderované Johannou Nejedlovou (Když to nechce, tak to nechce) se zúčastní zpěvačka Nikola Mucha, scénáristky seriálu „Branky, body, kokoti“ Radka Wallerova a Brigita Zemen, i tanečnice a performerky Lucia Molčányiová a Kristína Martanovičová. Před diskusí proběhne performance „Rrrr Show: Slovenky v Praze“.


1. 11. 20:00 NIKOLA MUCHA

Sólový koncert punkové matky z Brna.


3. 11. 19:00 UBU MÁ NAMÁLE – loutkové divadlo podle her Alfreda Jarryho.

Bída hladovějících a lhostejnost sytých pojednané v duchu loutkového představení gymnazistů z Rennes konce 19. století. Šprým, šleh, koprolálie i visceriálie, vznešená slova, barevné látky, jemný herecký vtip a loutky z rozložitelných odpadů. Režie Vojty Šnobla, text Jakuba Vaňka.


5.11. 19:00 SATIRA NA INTERNETU

Jak vypadá satira v kontextu internetových memů, trollingu, mystifikací a hybridní války? Má vůbec nějaké hranice? V debatě moderované Silvií Lauder (Respekt) uvidíte striktně anonymní zástupce serveru Tisíkráte.cz (cena Magnesia Litera za nejlepší blog), dále stand-up komika Nikolu Džokiće (Stay Zmrd), teoretika literatury Jakuba Češku (FHS UK) a odbornici na bezpečnostní politiku Júlii Buzalkovou (Ministerstvo vnitra).


6.11. 19:00 HRANICE SMÍCHU aneb komika a vážnost ve středověku

K čemu je nám dnes středověká komika, a k čemu není? Čemu nerozumíme, a čemu snad trochu ano? Editoři Vojtěch Bažant a Martin Šorm a další (Centrum pro studium středověku FF UK) představí připravovanou knihu o funkcích a mezích směšnosti v předmoderní Evropě.


7.11. 19:30 VLAST, BESTIE, HOVNO A MASOCHISTA aneb česká divadelní satira 1989-2018.

Odkud se na počátku tohoto století vzala v českém divadle vlna divadelní satiry? A kam se zase ztratila? Beseda s ukázkami a přímými účastníky. Iva Klestiová (autorka trilogie Má vlast, dramaturgyně Divadla pod Palmovkou), Tomáš Svoboda (režisér a spoluautor Blonďatých bestií), Roman Sikora (autor Zpovědi masochisty, Pohřbívání a dalších textů) a Karel Král (šéfredaktor časopisu Svět a divadlo). Moderuje Jakub Škorpil.


8.11. 18:00 ČESKÁ POLITICKÁ ANEKDOTA aneb proměny kolektivního humoru ve 20. a 21. století

Je česká politická anekdota specifická? Pokud ano, v čem se tedy liší od anekdot sousedních zemí? Přednáška etnologa a folkoristy Petra Janečka z Ústavu etnologie FF UK.


8. 11. 19:30 S.d.Ch.: POSLEDNÍ HUSIČKA

Dramatické gastropolitikum vytvořené jak na počest pětadvacátého výročí Sametové revoluce, tak na počest šestašedesátého výročí Vítězného února. Scénické čtení v podání Varlénova dramatického semináře.


11.11. 19:00 SATIRA V SOUČASNÉ ČÍNSKÉ LITERATUŘE

Jak se dělá satira v zemi, kde zakázali medvídka Pú, protože je podobný generálnímu tajemníkovi strany? Besedu s překladatelkami Zuzanou Li, Petrou Martincovou (vydavatelství Verzone) a Veronikou Teryngerovou z FHS UK uvádí Filip Jirouš (Sinopsis).


11. 11. 20:30 KUNG-PAO ROCK REVIVAL BAND

Kapela Kung-pao China Rock Revival Band se věnuje revivalu čínského bigbeatu. V roce 1999 ji založilo několik studentů oboru sinologie na FF UK, kteří se zabývali výzkumem čínské hudby.


12.11. 19:00 KOMUNÁLNÍ SATIRA

Tepání nešvarů v období směřování ke komunismu vs. pronikání západních vlivů do každodenního života socialistických občanů. Děkan FF UK Michal Pullman a hosté budou debatovat o ambivalentním působení oficiálního humoru a satiry ve státním socialismu.


13.11. 19:00 ČESKÉ OSMIČKY aneb osm ohlédnutí do českých dějin za letopočty s osmičkou na konci

Přemysl Rut, Markéta Potužáková a Okolostola představí písně a dokumentární i vzpomínkové texty z let (či o letech) 1278, 1348, 1618-1648, 1848, 1918, 1938, 1948 a 1968. Živá prezentace právě vycházejícího 3CD, které s obsáhlým bookletem vydává nakladatelství Brkola.


14.11. 19:00 REVUE PROSTOR „Satira: Život ve směšném světě“

Satira je v českém prostředí vnímána jako něco humorného, odpočinkového a lehkého. A přesně tohle všechno satira není. Satira je mnohdy krutý způsob výpovědi o světě. Povahu této krutosti zkoumá číslo 110 revue Prostor. Vystoupí Robert Netuka alias Tukan, Pavel Šplíchal a Petr Bittner, Jaroslav Cerman a na závěr Monika Hilšerová se svým zhudebněným vyjádřením premiéra České republiky k 21.8.1968.


15. 11. 19:00 VEČER O BASILEJSKÉ SATIŘE

Satirický karneval Fasnacht se ve švýcarské Basileji koná již více než sto let a stal inspirací pro pražské Sametové posvícení. V čem spočívá fasnachtová satira? O vizuální stránce promluví Werner Kern, malíř latern, o psané satiře promluví Jürg Bürgi. Večer s ukázkami doprovodí na pikoly a bubny klika Klaini Opti-Mischte. Švýcarská ambasáda. Překlad do češtiny zajištěn.


16.11. ŠARIVARI

Večerní průvod masek s živou hudbou uličkami Prahy.


17.11. SAMETOVÉ POSVÍCENÍ

Sedmý ročník satirického karnevalového průvodu Prahou. Demonstrace masek, živé hudby, artistů, na které se podílí studenti, neziskovky i jejich klienti.


17. 11. BANANASPLIT (afterparty)

Masaryk, Babiš a stetsony – to je country-rocková kapela Bananasplit! Ubylo rapu, zesílily dechy, adekvátní vulgarismy jako mocné koření reflektují historické i současné dno společnosti.


Začátek akce 17. října 2018 v 19:30
Konec akce 17. listopadu 2018 v 23:59
Druh akce Společenská akce
Organizátor FHS UK, FF UK, Český rozhlas Vltava, Sametové posvícení, Kampus Hybernská
Email na organizátora iniciativaforum@gmail.com
Webové stránky https://www.facebook.com/events/712725765748872/
Program https://www.facebook.com/events/712725765748872/
Místo konání akce Kampus Hybernská (Hybernská 4, Praha 1), velký přednáškový sál
Cílová skupina Akademická obec i veřejnost
Rezervace Ne
Vstupné Ne
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám