Fakulta humanitních studií UK srdečně zve na festival 100 roků satiry, který pořádá společně s Filozofickou fakultou UK, Český rozhlasem Vltava, Sametovým posvícením a Kampusem Hybernská. Jedná se o celoměsíční festival nabitý přednáškami, debatami, hudebními i divadelními představeními. Festival se týká primárně satiry, její společenské funkce a jejích proměn v dobových kontextech. Od 1. do 28. října probíhá zároveň soutěž Satirikonfest 2018, ve které žáci středních škol soutěží o nejlepší satirický pamflet.
Jak dělat satiru v situaci, kdy jako satira dnes vypadá značná část politických akcí a výroků? Vladimír Just, Jan Rejžek, Miroslav Petříček ve známém formátu proberou mimo jiné ukrajinskou invazi v roce 1968. Uvádí Jiří Šlupka Svěrák.
Hudba jako podklad pro deklamaci pravd.
Půldruhé hodinky špatných, ale schválených vtipů a písní z období Protektorátu a ČSSR znovu nastudovali a provedou Přemysl Rut, Markéta Potužáková a Okolostola.
Dvouhodinová nenáročná vycházka s etnologem a folkloristou Petrem Janečkem provede po místech, ke kterým se váží nejrůznější „lidová“ označení, bizarní a humorné městské legendy, fámy a konspirační teorie. Zahájení v 17:00 na nástupišti stanice metra C Vyšehrad (směr Háje).
Od smíchové reflexe 1. světové války, přes méně známou satiru rudé totality od Karla Hašlera, až po totalitu hnědou, na jejíž nebezpečí od počátku třicátých let upozorňují V+W.
Liší se český humor od toho ruského? Ano, liší! Čemu a jak se smějí Češi a Rusové? Řekni mi, čemu se směješ, a já ti řeknu, kdo jsi! Večer proběhne v ruštině a je součástí festivalu KULTURUS.
V soutěži Echo Deutscher Musikpreis 2018 byli oceněni rappeři Kollegah a Farid Bang s otevřeně antisemitskými texty. Nakolik se tato německá situace dá srovnávat s podobnou situací v česku, když dvakrát po sobě Slavíka vyhrála kapela Ortel? Téma instalace Edity Štrajtové (AVU).
Přijďte se podívat, jak funguje Zinneke – bruselský karneval, který od r. 2000 spojuje různé sociální skupiny i umělce. Diskutovat o tomto novém městském rituálu bude skladatel a bubeník Jo Zanders a perfomer a scénograf Vital Schraenen.
Michael Szatmary v stand-upoch často reaguje na své židovské korene, ironicky poukazuje na predsudky, rasizmus, politické a spoločenské premeny, ktorými si prešla naša krajina, a rozosmieva aj ľudí, ktorí s ním v normálnom živote vôbec nesúhlasia.
Jak oslaví sté výročí republiky slavný slamer a aktivista? Do slam poetry vstoupil roku 2014 a ihned získal titul mistra republiky. Tvoří pevné neimprovizované slamové texty, provozuje kruhové divadlo Panoptikon Barikáda.
Bufetová nostalgie v bílém baretu pivního džbánu. Kabaret, který vyudí koleno barové zpěvačky Christiany Morgensternové. Hudebně- divadelní pásmo sestávající převážně z autorských písní.
Prezentace 109. čísla Revue Prostor, které se s cílem vyhnout se historizujícímu kýči se 109. snaží alespoň malým dílem přispět k vyrovnání se s minulostí. Retrospektivní, kritické, provokativní, básnické i prozaické texty a ilustrace od Toy Box. Číst bude redaktor čísla, básník Jonáš Hájek. Čeká nás i autorské čtení Kamila Boušky (Česko-Slovensko) a promítání krátkého filmu Jakuba Jahna „Osmičky“.
Kdo trpí s radostí, je zřejmě šťastný. Péči o potomky lze při troše štěstí i přežít. Dvě sestry v čechovovském loji a dva klauni v kůži tučňáků císařských. Divadlo Boršč – Eva Čechová a Hanka Malaníková – rozehrávají divadelní seriál na pokračování.
Myslíte, že ženy neumí vyprávět vtipy? A že Slovenky v Praze jsou zlatokopky? Diskuze moderované Johannou Nejedlovou (Když to nechce, tak to nechce) se zúčastní zpěvačka Nikola Mucha, scénáristky seriálu „Branky, body, kokoti“ Radka Wallerova a Brigita Zemen, i tanečnice a performerky Lucia Molčányiová a Kristína Martanovičová. Před diskusí proběhne performance „Rrrr Show: Slovenky v Praze“.
Sólový koncert punkové matky z Brna.
Bída hladovějících a lhostejnost sytých pojednané v duchu loutkového představení gymnazistů z Rennes konce 19. století. Šprým, šleh, koprolálie i visceriálie, vznešená slova, barevné látky, jemný herecký vtip a loutky z rozložitelných odpadů. Režie Vojty Šnobla, text Jakuba Vaňka.
Jak vypadá satira v kontextu internetových memů, trollingu, mystifikací a hybridní války? Má vůbec nějaké hranice? V debatě moderované Silvií Lauder (Respekt) uvidíte striktně anonymní zástupce serveru Tisíkráte.cz (cena Magnesia Litera za nejlepší blog), dále stand-up komika Nikolu Džokiće (Stay Zmrd), teoretika literatury Jakuba Češku (FHS UK) a odbornici na bezpečnostní politiku Júlii Buzalkovou (Ministerstvo vnitra).
K čemu je nám dnes středověká komika, a k čemu není? Čemu nerozumíme, a čemu snad trochu ano? Editoři Vojtěch Bažant a Martin Šorm a další (Centrum pro studium středověku FF UK) představí připravovanou knihu o funkcích a mezích směšnosti v předmoderní Evropě.
Odkud se na počátku tohoto století vzala v českém divadle vlna divadelní satiry? A kam se zase ztratila? Beseda s ukázkami a přímými účastníky. Iva Klestiová (autorka trilogie Má vlast, dramaturgyně Divadla pod Palmovkou), Tomáš Svoboda (režisér a spoluautor Blonďatých bestií), Roman Sikora (autor Zpovědi masochisty, Pohřbívání a dalších textů) a Karel Král (šéfredaktor časopisu Svět a divadlo). Moderuje Jakub Škorpil.
Je česká politická anekdota specifická? Pokud ano, v čem se tedy liší od anekdot sousedních zemí? Přednáška etnologa a folkoristy Petra Janečka z Ústavu etnologie FF UK.
Dramatické gastropolitikum vytvořené jak na počest pětadvacátého výročí Sametové revoluce, tak na počest šestašedesátého výročí Vítězného února. Scénické čtení v podání Varlénova dramatického semináře.
Jak se dělá satira v zemi, kde zakázali medvídka Pú, protože je podobný generálnímu tajemníkovi strany? Besedu s překladatelkami Zuzanou Li, Petrou Martincovou (vydavatelství Verzone) a Veronikou Teryngerovou z FHS UK uvádí Filip Jirouš (Sinopsis).
Kapela Kung-pao China Rock Revival Band se věnuje revivalu čínského bigbeatu. V roce 1999 ji založilo několik studentů oboru sinologie na FF UK, kteří se zabývali výzkumem čínské hudby.
Tepání nešvarů v období směřování ke komunismu vs. pronikání západních vlivů do každodenního života socialistických občanů. Děkan FF UK Michal Pullman a hosté budou debatovat o ambivalentním působení oficiálního humoru a satiry ve státním socialismu.
Přemysl Rut, Markéta Potužáková a Okolostola představí písně a dokumentární i vzpomínkové texty z let (či o letech) 1278, 1348, 1618-1648, 1848, 1918, 1938, 1948 a 1968. Živá prezentace právě vycházejícího 3CD, které s obsáhlým bookletem vydává nakladatelství Brkola.
Satira je v českém prostředí vnímána jako něco humorného, odpočinkového a lehkého. A přesně tohle všechno satira není. Satira je mnohdy krutý způsob výpovědi o světě. Povahu této krutosti zkoumá číslo 110 revue Prostor. Vystoupí Robert Netuka alias Tukan, Pavel Šplíchal a Petr Bittner, Jaroslav Cerman a na závěr Monika Hilšerová se svým zhudebněným vyjádřením premiéra České republiky k 21.8.1968.
Satirický karneval Fasnacht se ve švýcarské Basileji koná již více než sto let a stal inspirací pro pražské Sametové posvícení. V čem spočívá fasnachtová satira? O vizuální stránce promluví Werner Kern, malíř latern, o psané satiře promluví Jürg Bürgi. Večer s ukázkami doprovodí na pikoly a bubny klika Klaini Opti-Mischte. Švýcarská ambasáda. Překlad do češtiny zajištěn.
Večerní průvod masek s živou hudbou uličkami Prahy.
Sedmý ročník satirického karnevalového průvodu Prahou. Demonstrace masek, živé hudby, artistů, na které se podílí studenti, neziskovky i jejich klienti.
Masaryk, Babiš a stetsony – to je country-rocková kapela Bananasplit! Ubylo rapu, zesílily dechy, adekvátní vulgarismy jako mocné koření reflektují historické i současné dno společnosti.
Začátek akce | 17. října 2018 v 19:30 |
Konec akce | 17. listopadu 2018 v 23:59 |
Druh akce | Společenská akce |
Organizátor | FHS UK, FF UK, Český rozhlas Vltava, Sametové posvícení, Kampus Hybernská |
Email na organizátora | iniciativaforum@gmail.com |
Webové stránky | https://www.facebook.com/events/712725765748872/ |
Program | https://www.facebook.com/events/712725765748872/ |
Místo konání akce | Kampus Hybernská (Hybernská 4, Praha 1), velký přednáškový sál |
Cílová skupina | Akademická obec i veřejnost |
Rezervace | Ne |
Vstupné | Ne |
Univerzita Karlova
Fakulta humanitních studií
Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8 - Libeň
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208