• Kalendář

Kalendář

Finále národního kola vědeckého stand-upu FameLab na FHS UK

Deset vědců a vědkyň a tři minuty, během nichž musí srozumitelně a poutavě představit svůj výzkum. K tomu mohou využít jen pomůcek. které si přinesou na pódium. Základní premisa soutěže ve vědeckém stand-upu FameLab je jednoduchá, její provedení už méně. Vstup je zdarma, nicméně je třeba registrovat se na této stránce.


Program


Jak se bude dařit letošním soutěžícím se ukáže 26. září na Fakultě humanitních studií, která aktuální ročník hostí. Témata nadcházejících vystoupení se týkají například spojitosti termitů a výzkumu stárnutí, zapojení nevidomých do filmového průmyslu, problematice mikroplastů kolem nás nebo tkáňovému inženýrství. Vítěz či vítězka se účastní mezinárodního kola. Už podruhé se přehlídka odehraje na půdě Univerzity Karlovy, která ji momentálně zaštiťuje. Novinkou, kterou nový organizátor do soutěže přináší, je zapojení humanitních a společenských věd. Národní finále zároveň proběhne za účasti studentů a studentek středních škol, kteří se přihlásili do programu Juniorská univerzita Karlova. Společně s porotou a dalšími diváky v sále budou rozhodovat o divácké ceně.


Kdo svůj výzkum představí nejlépe kombinací vtipu, šarmu, odbornosti i poutavosti posoudí odborná porota. Letos ji tvoří Jiří Martínek (Historický ústav AV ČR, Doktor Vševěd z pořadu TV Nova Na lovu), Eliška Selinger (London School of Hygiene and Tropical Medicine, vítězka FameLab 2016), Michael Londesborough (Ústav anorganické chemie AV ČR) a jako čestná předsedkyně poroty rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.


"Výzkum je nutné odpracovat někdy v laboratořích, někdy nad knihami, v diskuzích a debatách, ale my, vědci, bychom neměli podceňovat ani dovednost výzkum vysvětlit veřejnosti. Umět popsat, v čem tkví naše objevy a jak naše práce společnosti prospívá. Tedy včetně schopnosti říci odborné věci třeba i vtipně, a před publikem. To si na UK uvědomujeme, a proto podporujeme mladé vědce a vědkyně v oblasti srozumitelné prezentace, moderních komunikačních dovedností a zábavné popularizace. Světově uznávaná soutěž FameLab je pro ně skvělou příležitostí, jak se naučit vysvětlit veřejnosti svou vědeckou práci a třeba při tom i zazářit na podiu. A pro publikum je soutěž naopak možností se pobavit a zároveň vědomostně obohatit,“ říká k události rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.


Soutěž FameLab začala v Anglii a jejím cílem bylo od prvního ročníku v roce 2004 hledat nové talenty v oblasti popularizace vědy pro každoroční vědecký festival pořádaný organizací Cheltenham Festivals. Soutěž do tuzemska přivezla v roce 2011 organizace British Council, hned první rok zapojení Česka do soutěže vyhrál Michal Babič z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR v mezinárodním finálovém kole cenu diváků.


Program


  • 17:00 zahájení s úvodním slovem rektorky Mileny Králíčkové, britského velvyslance v Česku Matta Fielda a děkanky FHS UK Věry Sokolové,

  • 17:20–18:20 vystoupení finalistů a finalistek,

  • 18:30 hudební vystoupení (Bára Klárová),

  • 19:00 slavnostní vyhlášení.



Začátek akce 26. září 2023 v 17:00
Konec akce 26. září 2023 v 19:00
Druh akce Jiné
Organizátor Univerzita Karlova ve spolupráci s FHS
Webové stránky https://famelab.cuni.cz/FL-1.html
Místo konání akce FHS UK (Pátkova 2137/5, 182 00, Praha 8 - Libeň)
Cílová skupina Akademická obec i veřejnost
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám