• Kalendář

Kalendář

Uvedení knih Karla Novotného a Jamese Dodda o díle Jana Patočky

Fakulta humanitních studií srdečně zve na vernisáž dvou knižních titulů věnujících se dílu českého filozofa Jana Patočky. Představení knih se uskuteční ve středu 4. října v Akademickém konferenční centru od 17 hodin. Akci organizuje Oddělení současné kontinentální filozofie Filosofického ústavu AV ČR a také Central European Institute of Philosophy, které řídí Karel Novotný.


Anotace knihy Život a svět: Fenomenologie Jana Patočky od Karla Novotného


Interpretace vybraných částí díla Jana Patočky, týkajících se základní otázky po vztahu života a světa, tak jak je kladena z hlediska fenomenologická filosofie, je v této knize konfrontována s některými poklasickými koncepcemi, jak z pera Patočkových současníků, tak jeho dnešních interpretů. Ve všech částech knihy přichází ke slovu zejména texty dochované v pozůstalosti, jejichž komentář provází a staví do nového světla interpretaci děl, která Patočka sám vydal. Velké místo autor věnuje té části tzv. válečných rukopisů, které se týkají filosofie nitra a jeho výrazu, a pokračuje přes úvahy o prostoru a koncepty přednášek o tělesnosti z let šedesátých, až k reflexím o potřebě asubjektivní fenomenologie a myšlenky předdějinného světa. Kniha přináší pozornost k těmto v literatuře dosud méně komentovaným pramenům, soustředěnou snahu o nový pohled na vývoj jedné části Patočkova bohatého díla, kterou prezentuje jako originální verzi fenomenologie přirozeného světa.


Anotace knihy The Heresies of Jan Patočka. Phenomenology, History, and Politics od Jamese Dodda


Foregrounding the turbulent political and intellectual scene in Czechoslovakia following the Prague Spring in 1968, James Dodd explores the unity of philosophy, history, and politics in Jan Patočka’s life and legacy. Dodd presents Patočka as an essential philosopher of modern concepts—such as freedom, subjectivity, and history—and also as an interpreter of prominent thinkers such as Husserl and Heidegger. Dodd outlines the phenomenology that Patočka, as a late pupil of Husserl and Heidegger, crafted in response to the classical model before turning to his philosophy of history, which was oriented around the problem of Europe and the care for the soul. Finally, Dodd examines Patočka’s role as a dissident intellectual and one of the principal voices of the Charter 77 human rights movement until his death in March 1977. By situating Patočka’s thought in relation to classical phenomenology and to the political and historical conditions of Central Europe, Dodd illuminates the enduring impact of this key thinker of the twentieth century.


Foto: Northwest University Press


Začátek akce 4. října 2023 v 17:00
Konec akce 4. října 2023 v 23:59
Druh akce Jiné
Organizátor Oddělení současné kontinentální filozofie Filosofického ústavu AV ČR, Central European Institute of Philosophy
Email na organizátora karel.novotny@fhs.cuni.cz
Místo konání akce Akademické konferenční centrum (Husova 4a, 110 00 Praha 1)
Cílová skupina Akademická obec i veřejnost
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám