• Kalendář

Kalendář

Orchestr Berg na FHS: Zvuková procházka a Koncert pro 100 metronomů (vstup zdarma)

Nechte se 23. 4. vtáhnout do zvukové krajiny, pak (si) udejte rytmus a hrajte jeden večer po boku světoznámého hudebního tělesa! Srdečně zveme na jedinečný happening plný zvuků a hudby, který speciálně pro Fakultu humanitních studií připravil orchestr Berg.

Zvuková procházka (sraz v 18:00 u recepce)

Na zvukové procházce – nebo také v originále „soundwalk“ – je hlavním cílem naslouchat zvukům našeho okolí. V dnešní relativně hlučné městské krajině se lidé naučili neposlouchat. Svět navíc klade velký důraz na vizuální podněty, takže ty zvukové jsou často upozaděné. Zvuková procházka Vám pomůže „otevřít uši a objevit nový svět“. Intenzivně naslouchat je možné totiž kdekoliv – doma, v obchodě, na ulici, na nádraží či v lese…


Registrujte se přes GoOut!

Stojíte o originální zážitek? Připojte se k orchestru!

Staňte se na jeden večer součástí orchestru. Můžete hrát na metronom! Hledáme dobrovolnice a dobrovolníky, kteří se s metronomy seznámí a zapojí se do velkého díla. Máte doma metronom a nechcete přímo „na stage“? Půjčte nám ho, zaplujte do hlediště a metronom si užije večer po svém.


Jak se zapojit? Na GoOut si do 22. 4. rezervujte vstupenku kategorie „zúčastním se jako dobrovolník koncertu/koncertu a zvukové procházky“ a pak jen v úterý 23. 4. dorazte na zkoušku.


Zkouška: 17: 40 – 17:55 pro účastníky a účastnice zvukové procházky, 18:30 – 18:45 pro ty, kdo na soundwalk nejdou. Zkouší se v 0.03.


Jak zapojit metronom? Přineste nám jej kdykoli ve všední den (10:00 – 16:00) do kanceláře 0. 25. Nezapomeňte ho označit jmenovkou, ať k vám najde cestu zpátky.

György Ligeti: Poème symphonique neboli happening pro 100 metronomů (19:00)

Zaposlouchejte se do tikotu stovky metronomů a meditujte nad plynoucím časem…


Slavná kompozice pro sto metronomů od skladatele, experimentátora a hudebního vynálezce Györge Ligetiho je důkazem jeho krátkého setkání s hnutím Fluxus. Každé provedení je originální a zanechává v posluchačích hluboký dojem. Premiéra v roce 1963 způsobila malý skandál a Nizozemská televize nakonec místo záznamu akce raději odvysílala fotbalový zápas.


Orchestr BERG uvedl Poème symphonique v české premiéře v roce 2011, téměř padesát let od jejího vzniku. Je totiž mimořádně náročné tolik metronomů shromáždit, mechanické metronomy navíc postupně nahradily metronomy digitální a metronomy v mobilních aplikacích.


Vstup je zdarma, stačí se zaregistrovat na stránkách GoOut.


Víte, že...

Ligetiho hudbu zná dnes kdekdo, aniž by to třeba i tušil? Zní například ve filmech Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírná odysea, Osvícení nebo Spalující touha.


Začátek akce 23. dubna 2024 v 18:00
Konec akce 23. dubna 2024 v 21:00
Druh akce Koncert
Organizátor FHS a Berg
Místo konání akce FHS UK (Pátkova 2137/5, 182 00 Praha 8 - Libeň)
Cílová skupina Akademická obec i veřejnost
Rezervace https://goout.net/cs/orchestr-berg-zvukova-prochazka%2Bkoncert-pro-100-metronomu/szjescx/
Vstupné Zdarma
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám