• Kalendář

Kalendář

Seznamte se s xenofeminismem na Art Talku Mary Maggic: Alien Knowledging

Fakulta humanitních studií srdečně zve na pásmo přednášek Mary Maggic: Artist Talk. Alien Knowledging., která se odehraje 23. května v 18:00 v Aule Jana Sokola. Akce vás seznámí s xenofeminismem, klíčovým posthumanistickým feministickým manifestem současnosti, který volá po zkoumání potenciálu technologií jako prostředku k genderovému osvobození. Během pásma přednášek prozkoumáte odcizení v našich tělech, prostředích i molekulách a ponoříte se do umělecké práce Mary Maggic. Umělectvo často využívá biohacking jako xenofeministický způsob péče, která má odhalit neviditelné linie molekulární biomoci.

Na úvod promluví dr. Denisa Tomková (FHS), projekt představí Zai Xu (SVĚTOVÁ 1) a potom se můžete těšit už na samotné Mary Maggic a jejich přednášku.


Akce probíhá v angličtině.



Mary Maggic (1991, Los Angeles) jsou nebinární čínsko-americké umělectvo a badatelstvo. Zabývá se nejasnými průsečíky tělesné a genderové politiky a kapitalistického ekologického odcizení. Absolvovali magisterské studium na MIT Media Lab (Design Fiction) a v roce 2019 byli v rámci Fullbrightova stipendia na rezidenci v indonéské Yogyakartě, kde zkoumali javánský mysticismu a znečistění plastem. Za svůj projekt „Open Source Estrogen“ získali čestné uznání Prix Ars Electronica ’17 a v roce 2022 Knight Arts+ Tech Fellowship. Vystavovali po celém světě, včetně Kunsthal Charlottenbork (DK), Fellowship, and their work has exhibited internationally including Kunsthal Charlottenborg (DK), Centre de Cultura Contemporánia de Barcelona (ES), Philadelphia Museum of Art (US), Science Gallery London (UK), Migros Museum of Contemporary Art (CH), Haus der Kulturen der Welt (DE), Jeu de Paume (FR), Museum of Contemporary Art Tuscon (US), Haus der elektronischen Kunst (CH), Institute of Contemporary Arts London (UK), Art Laboratory Berlin (DE), Akbank Sanat (TR) a Jogja National Museum (ID). Jsou součástí online networku Hackteria: Open Source Biological Art, kolektivu laboratorního divadla Aliens in Green, asijského feministického kolektivu Mai Ling Vienna a také přispívají k radikálnímu syllabu projektu Pirate Care a Cyberfeminism Index.


SVĚTOVA 1 je neziskový prostor vedený umělci a umělkyněmi zaměřený na social a queer otázky. Pořádají výstavy a veřejné programy, které reflektují jejich snahu o zachování udržitelných procesů a vytvoření bezpečného prostoru pro ty, kdo to potřebují. Usilují o vybudování vzdělávací a výzkumné instituce vedené umělectvem pro umělectvo. SVĚTOVA 1 vznikla v září 2018 z potřeby vytvořit prostor pro studenty, menšiny, queer osoby a všechny, kdo z jakýchkoli důvodů zanechali studia a teď dělají, co mohou, aby se protloukli v dospěláckém světě. Od svého vzniku se prostor vyvíjet a proměňoval podle zájmů a potřeb svých členů. Přibližují mladé generaci sociopolitické dění ve světě skrze uměleckou tvorbu, prezentaci a další vzdělávací a komunitní projekty. SVĚTOVA 1 stojí na sdílených hodnotách svého členstva a návštěvnictva a hledá cesty, jak převést do praxe queering a inkluzivitu a jak tuto znalost předávat.


Projekt je součástí série As We Grow prostoru SVĚTOVA 1.



Začátek akce 23. května 2024 v 18:00
Konec akce 23. května 2024 v 19:30
Druh akce Kurzy, workshopy, semináře
Místo konání akce Pátkova 2137/5, Praha 8
Cílová skupina Akademická obec i veřejnost
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám