Patří mezi nejvlivnější myslitele současnosti a s hbitostí piráta se pohybuje napříč univerzitními kampusy i popkulturou. Své neotřelé, sofistikované a v nemenší míře provokativní enviromentální úvahy podává s elegantní lehkostí a tyká si jak s prominenty současné filozofie, tak s umělci jako je Björk, Pharrell Williams či Olafur Eliasson. V Česku poprvé vystoupí Timothy Morton, který*á 1. listopadu přejde po živém telemostu do Auly Jana Sokola pražské Fakulty humanitních studií UK, respektive na Inspirační fórum Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Zde publiku představí svoji novou knihu Hell: In Search of a Christian Ecology a nabídne přednášku o klimatickém „pekle, které není koncem světa“ neboli o nečekaném spojení ekologie a křesťanství proti klimatické krizi.
Timothy Morton se k nám připojí on-line, přičemž po přednášce (16:00–16:40) bude následovat rozhovor se slovenským filozofem Lukášem Likavčanem (16:40–17:20), zakončený živou diskusí s publikem v Aule Jana Sokola na Fakultě humanitních studií (17:20–18:00). Neváhejte tedy dorazit, ať už na festival v Jihlavě či na FHS, kam je vstup zdarma. Timothy Morton je totiž kromě jiného proslulý*á i jako vynikající řečník*ice a vášnivý*á diskutér*ka, co vás dokáže vzít do pekla a zpět a ještě vám vnuknout naději.
KDE? V Aule Jana Sokola na Fakultě humanitních studií v Praze (Pátkova 2137/5), respektive na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava (IF stage v Horáckém divadle Jihlava, Komenského 1359)
KDY: Pátek1. listopadu, 16:00–18:00 (přednáška – rozhovor – živá diskuse)
JAK SE K NÁM DOSTAT: Po Jihlavě pěšky, v Praze autobusem č. 187 ze stanice metra Nádraží Holešovice do zastávky Pelc-Tyrolka či tramvají č. 17 do zastávky Trojská a poté cca 800 metrů pěšky.
Pořádá Fakulta humanitních studií UK ve spolupráci s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů Ji.hlava a vydavatelstvím ArtMap.
Timothy Morton je filozof*ka, jehož*jíž práce stojí na pomezí současné postantropocentrické filozofie a environmentálních studií. Patří ke klíčovým postavám takzvané objektově orientované ontologie, která mimo jiné boří tradiční hranice mezi lidským a nelidským světem i hierarchie bytí. Jako profesor*ka dlouhodobě působí na Rice University v Texasu a kromě ekologie nebo filozofie píše o umění, populární kultuře a literatuře. Vydal*a přes 20 knih, z nichž vzešla řada vlivných konceptů, mimo jiné Being Ecological (česky vyšlo v Artmap jako Ekobytí), Hyperobjects, Dark Ecology a Ecology Without Nature.
Ve své nové knize Hell: In Search of a Christian Ecology se zabývá propojením náboženství a ekologie v kontextu současných globálních krizí. Peklo pro autora*ku není jen teologický koncept, ale realita, jež se nachází zde na Zemi, zhoršené klimatickou změnou, velkým ropným průmyslem a nadvládou bělochů. Dokážeme si představit radikální přehodnocení křesťanství, které by zahrnovalo ekologické myšlení a nabídlo nové perspektivy řešení prostřednictvím hodnot milosrdenství a odpuštění? A dokáže tato „mystická svatba“ křesťanství a ekologie překonat současné environmentální krize?
Začátek akce | 1. listopadu 2024 v 16:00 |
Konec akce | 1. listopadu 2024 v 18:00 |
Druh akce | Přednáška |
Organizátor | FHS UK, Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava |
Místo konání akce | FHS UK (Pátkova 2137/5, 182 00 Praha 8 - Libeň), Aula Jana Sokola / IF stage v jihlavském Horáckém divadle |
Cílová skupina | Akademická obec i veřejnost |
Vstupné | Zdarma |
Univerzita Karlova
Fakulta humanitních studií
Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8 - Libeň
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208