Dlouholetý přínos docentky Marie Dohnalové oblasti sociálního podnikání ocenila porota národních cen Zlatá vážka, jejichž cílem je vyzdvihnout dobrou praxi a ocenit ty nejinspirativnější příběhy sociálního podnikání v Česku. Galavečer v Černínském paláci organizovala Deklarace odpovědného podnikání a byli přítomni někteří politici, představitelé veřejné správy, světa financí a podnikání i neziskových organizací.
Marie Dohnalová sociální podnikání na FHS vyučuje, věnují se mu její výzkumy a stála také u jeho zrodu v Česku. To zmínila i v poděkování za získané mimořádné ocenění. "V roce 2002 se v Praze konala první mezinárodní konference. A od té doby jsem navazovala kontakty se zahraničím, vznikaly různé skupiny zabývající se tématem, vznikly české definice. Stála jsem u zrodu české sociální ekonomiky a českého konceptu sociálního podnikání. V současné chvíli se téma vyučuje i na dalších školách – ale jsme jedineční v tom, že u nás se vyskytuje nejdéle, spolupracujeme se zahraničními výzkumníky a máme silné teoretické zakotvení. Naši absolventi a absolventky se jako jedni z prvních mohli uplatnit v tomto sektoru," vzpomínala v rozhovoru ze začátku minulého akademického roku.
Díky studijnímu programu Studia občanské společnosti je FHS pro tuto oblast důležitým pracovištěm, jak dokazuje jen krátký výčet nedávných aktivit docentky Dohnalové: připravila program Celoživotního vzdělávání, který byl před několika dny schválen MPSV, právě k sociálnímu podnikání, podílí se na Strategii ČR pro sociální ekonomiku a společně s dalšími akademiky a akademičkami z programu SOS připravuje druhé vydání knihy Lidské zdroje v sociálních podnicích. Nadále propojuje teoretické poznatky o této oblasti s těmi praktickými, jak například ukazuje předmět Projekt sociálního podniku, který je nabízen studujícím z bakalářského i z magisterského studia. Do něj i jiných kurzů pravidelně zve sociální podnikatele z praxe a zprostředkuje tak studujícím důležitý pohled zvnějšku, který je může připravit pro jejich případné sociálně-podnikatelské aktivity - 5. listopadu například do předmětu Sociální ekonomika a sociální podnikání zavítá zakladatelka Pragulic - procházek Prahou s Bezdomovci Tereza Jurečková. Některé z příběhů sociálního podnikání jsme přinesli v sérii rozhovorů.
Za celou Fakultu humanitních věd UK k ocenění srdečně blahopřejeme, děkujeme za skvělou reprezentaci jejího jména i poslání a přejeme mnoho dalších inspirativních momentů i setkání na její půdě.
Univerzita Karlova
Fakulta humanitních studií
Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8 - Libeň
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208