7. června 2021

Nová publikace: Magorské modlitby (ed. Martin C. Putna)

V nakladatelství Biblion vyšla nová kniha „Ivan M. Jirous. Magorské modlitby“. Jedná se o výběr textů napříč tvorbou Ivana M. Jirouse (známého též pod přezdívkou „Magor“), který sestavil a doprovodil prof. Martin C. Putna, který působí na Fakultě humanitních studií UK.

Nová publikace: Magorské modlitby (ed. Martin C. Putna)

KOUPIT

Anotace

Magorské modlitby nabízejí bohatý výběr textů napříč tvorbou Ivana M. Jirouse a ukazují jeho tvář výrazně spirituální. Ivan M. Jirous byl nejen duchovní vůdce undergroundu, vězeň, básník a magor, ale též velký modlitebník. Z Magorovy summy jsou vybrány nejlepší básně duchovní a seřazeny shora dolů: Nejprve Bůh ve třech podobách – Stvořitel, Vykupitel a Utěšitel. Poté nebeské zástupy neboli „katolický panteon“ – andělé, Panna Maria, „svatí staří“ a „svatí noví“, nekanonizovaní (a často nekanonizovatelní). Konečně ten, kdo se modlí – zase ve třech polohách: hříšník – vzpurník –vděčník. Nejsou to jen osobní modlitby Magorovy, ale magorské modlitby. Konkrétní jména a reálie si každý modlič může nahradit svými. Martin C. Putna o katolické literatuře, undergroundu, kontrakultuře i Magorovi psal. Netají, že s Magorem se znal.