11. října 2021

Filosofický podcast 10: Rozhovor s Janem Potočkem o raně novověkých utopiích

Docent Aleš Novák, spolupracovník Katedry filosofie na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, zveřejnil desátý díl Filosofického podcastu: Rozhovor s Janem Potočkem o raně novověkých utopiích.

Podcast je k dispozici na těchto platformách:

Anotace

Odkud se v člověku bere touha po tom být na lepším místě? Proč zejména v první čtvrtině 17. století dochází k explozivní produkci utopických spisů, ke které přispěl i náš J. A. Komenský? Kdo si ve své době dělal z utopického žánru solidní legraci, byť sám do jisté míry těžil z některých strategií užívaných v utopických spisech? Jaké tedy jsou základní charakteristiky utopického žánru? Lze pak považovat např. Božskou komedii z pera letošního oslavence Danta Alighieriho (v roce 2021 uplynulo 700 let od jeho narození) za ukázku utopického žánru? O tom a dalším pohovoří Jan Potoček, který se raně novověkými utopiemi dlouhodobě zabývá.

Sledujte novinky podcastu na Facebooku (https://www.facebook.com/Filosofick%C3%BD-Podcast-101740731817108) a také na Twitteru (@filosoficky).