• Aktuality

Aktuality


Křest knihy Dany Moree "Základy interkulturního soužití"

Jak si mohou rozumět Červení a Modří. Nová kniha Dany Moree nás učí, jak vycházet s jinakostí.

Publikace Základy interkulturního soužití se zabývá problémy, které kvůli uprchlické vlně bude řešit celá Evropa.


Ve spojení se slovy „jiná kultura“ se dnes často používá slovo střet. Dana Moree, autorka knihy Základy interkulturního soužití, přichází s praktickými příklady, jak může vypadat sžívání se s odlišným druhem kultury a jak se ji můžeme učit přijmout. Nikoliv boj a vyloučení, ale pochopení pro odlišnost a potřeba se opravdu potkat. Zdůrazňuje, že jiná kultura nemusí nutně znamenat, že druhý člověk je z jiného národa či země. Výzvou k poznání odlišné kultury může být i náš soused přes plot.


Setkat se s druhým a být otevřený pro jeho realitu sice pomáhá odstraňovat stereotypy a předsudky, ale nutně ještě nemusí vést ke kýženému výsledku - dokázat žít se zástupcem jiné kultury. Je potřeba mít ochotu ke změně.


„Nejde o to, aby docházelo k přetlačování, kdo se má komu přizpůsobit. Jde o respekt. Být ochotný pozměnit něco ze svých zvyklostí nebo svého chování ukazuje druhému, že respektujeme jeho svět. Že se mu chceme přiblížit,“ vysvětluje Dana Moree, která své zkušenosti čerpá nejen z pedagogických zkušeností, ale také z práce s herci z Divadla utlačovaných.


Při setkáních s odlišnou kulturou jsme neustále konfrontováni také s tím, jak rozumíme své identitě. To často vyvolává nejistotu a obavy, které porozumění brání. Kniha čtivě a srozumitelně spojuje praktické ukázky a teorie multikulturality a zaujme běžného čtenáře stejně jako odborníka. Dana Moree se v ní soustředí na jednotlivce, který je v každodenních situacích vystavován jinakosti. Interaktivní cvičení k jednotlivým tématům pomáhají zasadit teorie o multikulturalitě do rámce běžné reality.


Knihu vydává Nakladatelství Portál, její představení veřejnosti a médiím se koná ve spolupráci s EDUin, o.p.s., v pondělí 19. 10. 2015 v 14.00 hod. v Rock Café Praha, Národní 116/20, 110 00 Praha 1.


Hosty tiskové konference a následného křtu knihy budou herci divadelní skupiny ARA ART a FHS UK. Konferenci moderuje Tomáš Feřtek.


Podrobnější informace naleznete zde.

Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

U Kříže 8

158 00 Praha 5 - Jinonice


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám