17. listopadu 2022

Děkanka FHS UK Marie Pětová k 17. listopadu

17. listopad a sametová revoluce jsou naprosto klíčové události mého života. Ačkoli jsem jeho většinu prožila ve svobodě, znovu a znovu si v těchto dnech uvědomuji, jak je to úžasné a především nesamozřejmé. Jako děkanka Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy si pak připomínám, že nebýt událostí roku 1989, nebyla by ani naše fakulta. Její dnešní studenti se ve svobodné zemi již narodili. Současný válečný konflikt odehrávající se nedaleko od našich hranic a obrovské utrpení, kterým prochází lidé nejen na Ukrajině, ale i v mnoha dalších zemích světa, nám všem ukazují, jak nesamozřejmá svoboda je a jak vysoká je její cena. To je ostatně i odkaz listopadu roku 1939. Přeji nám všem, abychom na to nezapomínali a abychom dokázali být vděčni. Aby se naše oslavy a připomínky 17. listopadu opravdu nesly v duchu hesla "Díky, že můžem!"

Vážené a milé kolegyně, vážení a milí kolegové, milá fakulto, krásný sváteční den!

Marie Pětová

děkanka