4. září 2023

Patníky a křižovatky (Libor Prudký)

V koedici s organizací Centrum pro studium demokracie a kultury vydává Fakulta humanitních studií UK publikaci Patníky a křižovatky: Cesta z komunistického hnízda ke svobodě. Jejím autorem je dlouholetý pracovník fakulty Libor Prudký (*1944), který tu přes dvacet let přednášel sociologii a podílel se na zhruba třiceti empirických výzkumech stejné disciplíny. Ke vzpomínkové knize napsal krátkou předmluvu politolog a bývalý politik Petr Pithart. Sám Libor Prudký předznamenává záměr knihy v jejím úvodu: "Když se s minulostí komunistických pravidel nerouzloučíme poctivě, zůstáváme dál v situaci vzdalující se naučení se svobodě."

KOUPIT

Anotace

Autor tuto knihu pojal jako pokus o vyrovnání se s vlastní komunistickou minulostí. Říká, že je to „sonda, o kterou by se měl v nějaké podobě snažit každý dospělý obyvatel této země. Protože komunistické stíny dopadají na všechny. A když se jich nezbavíme, nezbavíme se ani komunismu v nás.“ Připomíná v této souvislosti výrok prof. Jana Sokola (který, kromě jiného, stál společně se Zdeňkem Pincem u vzniku Fakulty humanitních studií UK a byl jejím prvním děkanem), že se sice rodíme s dispozicí ke svobodě, ale když se nenaučíme být svobodní, tak svoboda v této zemi nebude.