24. února 2024

Nové číslo časopisu Gender a výzkum se věnuje náboženství. Editovaly ho akademičky z FHS

Na začátku ledna vyšlo elektronicky i tiskem monotematické číslo časopisu Gender a výzkum. Věnuje se průniku genderu, náboženství a spiritualit. Speciální vydání připravily akademičky působící v magisterském programu FHS Genderová studia: doc. PhDr. Blanka Knotková-Čapková, Ph.D., Mgr. et Mgr. Tereza Jiroutová Kynčlová, Ph.D. a Dr. Ivy Helman.

"Téma průniku dvou oborů, genderových studií a religionistiky, potažmo teologie, je stále více diskutováno, a to z pohledu obou těchto perspektiv. Nejde zde jen o odbornou a akademickou problematiku a dosud nevyčerpané výzkumné pole, nýbrž i o aktuální společenské a politické téma," píšou vědkyně ve svém editorialu k právě vydanému číslu. Naleznete v něm texty například o přístup římskokatolické církve k genderu, eko/feministické spiritualitě teoložky Rosemary Radford Ruether, alternativní spiritualitě kuchařky Kamily "Kamu" Chadimové nebo recenzi na knihu Feministkou snadno a rychle populárního Dua docentky. Objevte pestré pole, které se rozprostírá ve vztazích genderu, náboženství a spirituality!