2. dubna 2024

Dejte strojům šanci. P. Špecián a L. Císař Brown publikovali výzkum o expertize AI

V novém vydání žurnálu AI & Society právě vyšel krátký článek Give the machine a chance, human experts ain’t that great… od Petra Špeciána a Lucy Císař Brown z výzkumné skupiny AI Institutional Transformation. Argumentují v něm, že navzdory nedostatkům si velké jazykové modely, jako je ChatGPT, zaslouží férovou šanci soutěžit s lidskými experty, kteří jsou často zatížení předsudky, střety zájmů a dalšími neduhy. Pro lidi, kteří nemají k dispozici zdroje a kontakty umožňující snadný přístup ke spolehlivým odborníkům, mohou být výhody velkých jazykových modelů v oblasti dostupnosti expertízy zásadní. Byť jsou obavy z nedostatků, kterými velké jazykové modely dnes trpí, v mnoha případech na místě, mohou odvádět pozornost od naléhavé potřeby připravit se na pravděpodobný scénář jejich pokračujícího rozvoje a jejich čím dál centrálnější úlohy coby zprostředkovatelů odborného vědění.