10. dubna 2024

Spolupráce mezi FHS a Univerzitou v Bergenu vynesla Cenu Domu zahraniční spolupráce

Na konci března Dům zahraniční spolupráce, který spadá pod ministerstvo školství a české agentury pro mezinárodní vzdělávání a výzkum, uděloval Ceny DZS úspěšným projektům na poli mezinárodního vzdělávání. Jedním z oceněných v kategorii Internacionalizace byla i spolupráce mezi naší Katedrou jazyků a literatury a univerzitou v norském Bergenu. Pod názvem Language Plurality: promoting small languages and their cultures projekt představuje českým studujícím různé severské jazyky a motivuje je k dalšímu laickému i odbornému zájmu o ně. Dům zahraniční spolupráce vyzdvihl různé výstupy jako například web https://www.severskejazyky.cz/ nebo předloňskou učebnici Norský svět: Základy norského jazyka a reálií od Jarky Vrbové.

"Podstatné je, že žádný z těchto výstupů není primárně určen skandinávistům nebo filologům, ale naopak studentům všech ostatních oborů. Podporuje jejich znalost i jiných jazyků, než je angličtina, němčina nebo španělština, čímž jim otevírá svět a z Fakulty humanitních studií dělá internacionalizované prostředí. Projektový tým navíc upřel svou pozornost také na širokou veřejnost, kterou poutavě seznamuje s odlišnými kulturami a společnostmi. I tím přispívá k posílení vazeb mezi Českem a Norskem," stojí v laudatiu na webu DZS. K ocenění celému týmu gratulujeme!

Snímek všech oceněných, foto: DZS